А: Ученици бирају групе, парове или улоге у игри. Претходи избор игара и могуће су следеће:

– Елементарна игра “Хитро”: Ученике поделити у две врсте које стану наспрамно на удаљености од 3 метра. Учитељ стоји са стране наспрам средине између врста и подизањем руке даје знак која врста јури. Врсте не прозивамо наизменично већ комбинујемо, чиме повећавамо спремност на старт у једном или другом смеру.

– Елементарна игра „Јелечкиње, барјачкиње“: Ученици се у две наспрамно постављене врсте држе за руке. Једна врста (екипа) пита: „Јелечкиње, барјачкиње, кога ћете?“ Друга се договори и каже име неког детета из прве врсте, нпр. „Хоћемо Дуњу!“ Тада се Дуња залеће и покушава да прекине њихову повезану врсту (ланац), бирајући између којих ученика ће то да учини (где јој се спој чини најслабији). Задатак екипе која се брани је, да се што чвршће држи рукама, не дозвољавајући јој да прекине „ланац“. Уколико јој успе, бира једног, левог или десног ученика код којих је ланац прекинула, да пођу у њену екипу, а уколико не успе, постаје њихов члан. Потом је на реду да прозива друга врста. Победник је она екипа која успе да „преотме“ све чланове друге екипе (или у моменту прекида игре има више чланова).

– Елементарна игра  „Шарена јаја“: Ученици кредом цртају “куће” (вијача, погодан објекат …), бројалицом одређују продавца  и ђавола, остали су јаја. Продавац окупља јаја око себе и тихо, сваком јајету одређује боју. Ђаво прилази продавцу и разговара:

Ђаво: „Куц, куц!“                             Продавац: „Ко је?“

Ђаво: „Ђаво са неба!“                    Продавац: „Шта Вам треба?“

Ђаво: „Једно јаје!“                          Продавац: „Које боје?“

Ђаво: „Црвене!“ (нпр.)       Продавац: „Нема!“ (нпр.) Разговор се понавља.

Ако те боје има, пљесну се продавац и ђаво рукама, што је знак да јаје те боје бежи према кућици тражећи спас. Ако га ђаво ухвати, онда се мењају, у противном, поново бира јаје.

 

Б: Шаљива елементарна игра  “Трка везаних ногу”:

– Ученици у паровима стају у две колоне иза стартне линије (развучена вијача на тлу). Парови вежу суседне ноге вијачом (леву једног за десну другог) и на знак брзо ходајући или трчећи прелазе одређену деоницу 10 м до друге црте, одакле позивају следећи пар да крене да би сви прешли на супротну страну иза црте. Побеђује колона која пре обави задатак.


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder