Ученици описују место на коме воле да проводе слободно време, да се друже, играју. Учитељ може да усмерава децу да бирају места која се налазе у околини (парк, школско, црквено двориште).

Замолити ученике да при описивању тог места, замисле да су еколози и да се баве заштитом и чувањем животне средине. Нека описујући размисле да ли би желели да нешто промене на том месту.

Од свих места која су ученици описивали, издвајамо једно. То може бити место које је израбрао највећи број ученика или место које захтева највише сређивања.

Ученици треба да размисле о томе који проблем постоји и може ли се нешто урадити да се успостави природна равнотежа?

Шта је потребно?

– чишћење

– озелењавање, пошумљавање

– сађење цвећа

– постављање канти (рециклажних канти)

При одабиру акције која ће се спровести, битно је да ученици издвоје један предлог и да циљ буде реалнији, него да се замисли више од онога што су они у могућности да ураде.

Нпр. за чишћење: рукавице, кесе, ако је потребно однети неки већи отпад онда и превозно средство…

Нпр. за пошумљавање: саднице, алат…

Ученици размишљају ко ће им бити потребан за извођење ове акције – правник школе, родитељи, локалне власти, приватни предузетници, горани, власници радњи, наставници, теткице….

Ученици се договарају око поделе задужења:

  1. Кога сматрате да би био добар вођа, неко кога поштујете сви?
  2. Ко лепо пише и могао би да пише правописно тачне мејлове?
  3. Ко воли да разговара, ко је речит?
  4. Ко се разуме у ИКТ, уме да шаље поруке, прави групе за обавештења, а притом је одговоран?
  5. Ко мисли да је креативан, ко воли да црта?

КАКО БИРАТИ ТИМОВЕ:

– Ученици могу да напишу своје име и презиме и број за који сматрају да су најадекватнији.

– Групе могу да се бирају и тако што учитељ или ученици издвоје по једног из категорија за које сматрају да су најрепрезентативнији по особинама које се траже. А да ти одабрани ученици бирају своје тимове (наизменично)

– Учитељ сам може одабрати тимове.

ПРИМЕР

  1. ОРГАНИЗАТОРИ: Група ученика која је одабрана за организацију, бележи све предлоге ученика и њихових родитеља. Одлази до запослених у управи школе и излаже свој план. Секретар и директор им могу помоћи ако им доставе мејл адресе, телефоне стручњака који им могу помоћи… (ученици који воле да буду вође, који су успели да се наметну као омиљени)
  2. КОМУНИКАТОРИ: Група ученика шање мејлове у којима тражи потребна средства, дозволе, помоћ и чека одговоре. О њима обавештава оргазизаторе који према одговорима обавештава следећу групу да може у акцију. (ученици који имају изражене језичке способности, који се лепо изражавају, пишу)
  3. НАБАВЉАЧИ: Уз помоћ родитеља, учитеља или других одраслих преузимају потребна средства, одлазе на лични договор око помоћи. Они треба да запишу кад, шта и колико ће неко помоћи.(вербално способни, речити ученици)
  4. ОРГАНИЗАТОРИ: на основу онога што ће им пренети као информацију са састанка одређују време акције  и обавешавају следећу групу која је задужена да обавести све.
  5. ОГЛАШИВАЧИ: позивају све ученике и остале договорене учеснике да у одређено време дођу да се спроведе акција. (одговорни ученици)

ПРЕЗЕНТЕРИ: У току акције, фотографишу, бележе занимљивости… Кад је акција обављена, ова група смишља начин да презентује резултате акције (фотографије, презентација, извештај…) и да направи захвалнице за све  учеснике и помоћнике. (креативни ученици изражених ликовних способности)


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder