Час започети слушањем и певањем песмице Шума блиста, шума пева у извођењу дечјег хора Колибри.

Покренути кратак разговор о песмици с циљем да се продискутује о чему песма говори и које се животиње помињу.

Данас ћемо причати и учити о томе које биљке и животиње живе у шуми и на ливади, како су повезане, зашто су шума и ливада важне човеку и како се човек опходи према њима.

Шумске биљке

У исто време док учитељица/учитељ води дискусију, она/он бележи на табли неке од најважнијих делова садржаја. Ученици их могу писати у свеске одмах или на крају часа.

С циљем да ученици науче да препознају и разликују шумске биљке, користећи очигледне садржаје, разговор се може водити и усмеравати питањима и загонетком која следи:

Погодите шта је ово.

 

„Имам капу зеленкасту,

а живим на сваком храсту.

За тренутак или два,

погодите ко сам ја.” (жир)

 

Помоћу илустрације шуме на 50. страни Уџбеника разговарати о садржајима с циљем да се уочи живи свет шуме − биљке и животиње. 

Да ли сте некада шетали шумом? Како шума изгледа? Какво је стабло храста? Каква му је крошња? Знате ли како изгледа његов плод? Да ли сте некада јели чоколаду или сладолед са лешником? То је плод дрвета које се зове леска. Како оно изгледа? Које дрво китите за Нову годину? Како изгледа папрат? Опишите бор. Његов плод је шишарка. Како изгледа буква? Ком дрвету је слична?

Гљиве

Напомена: Поменути печурке и показати како изгледају. Упозорити да постоје и нејестиве (отровне) печурке.

Шумске животиње

Разговор наставити питањима: Које животиње све видите на слици шуме? Опишите њихов изглед. Како се зове младунче јелена и срне? Где је медино склониште? Где се скрива веверица, а где мрави? Чиме се хране шумске животиње? Ко се брине о шумским животињама? Ко брине о њиховим младунцима? 

Слушање музике

Направити кратку паузу на часу и одслушати и отпевати песмицу Заклео се бумбар.

Покренути кратак разговор о томе где живи бумбар, зашто заводи ред и које се још животиње помињу.

Биљке ливаде

Покренути разговор о биљкама које живе на ливади посматрањем илустрације ливаде на 50. страни Уџбеника.

Да ли сте некада били на ливади? Како ливада изгледа? Којих живих бића има на ливади? Које биљке расту на ливади? Како оне изгледају? Знате ли неку лековиту биљку?

Обновити повезаност свих елемената природе кроз разговор о потребама биљака ливаде за раст и развој.

Нагласити да су свим биљкама, без обзира на место где расту, неопходни земљиште, вода, ваздух и сунчева светлост и топлота.

Упоредити изглед шумских биљака и биљака које расту на ливади. Водити питањима ученике како би уочили сличности и разлике.

 

Животиње ливаде

Усмеравати разговор питањима с циљем да се уочи изглед животиња, склониште и начин задовољавања основних потреба.

Које животиње живе на ливади? Опишите изглед једне од њих. Наведите неколико инсеката. Набројте неколико птица. Где живи глиста? Сетите се шта смо прочитали о животу кишне глисте када смо учили о земљишту. Чиме се животиње на ливади хране? Шта им је још потребно за раст и развој? Шта је њихово склониште? Ко се брине о њима? Које животиње пасу на ливади?

Како су повезане биљке и животиње ливаде? Наведите ви неки пример. (Нпр. пчеле и ливадско цвеће; зец и трава и сл.) По потреби, водити ученике додатним питањима.

Питати ученике да упореде животиње које живе у шуми са животињама које живе на ливади. Дати им додатна објашњења уколико треба. Објаснити да постоје разлике у изгледу, начину кретања, склоништу, начину исхране, али и да ниједна животиња не може без ваздуха, хране, воде и сунчеве топлоте.

Подсетити ученике да постоје становници шума који повремено посећују ливаде. Водити ученике питањима како би дошли до закључка зашто се то дешава (начин исхране, задовољавање основних потреба).

 

Биљке и животиње у насељима

Навођењем животиња које се налазе на фотографијама из Уџбеника започети разговор о кућним љубимцима и животињама које живе у насељима.

Где живе кућни љубимци? Ко се о њима брине? Које биљке људи саде по парковима да би их украсили? Које украсне биљке још знате?Како се врабац оглашава? Да ли голуб у јесен одлази на југ?

 

Утицај човека на шуме и ливаде

Користећи фотографије, PowerPoint презентацију или усмено, кроз разговор, објаснити како човек помаже животињама током зиме, пошумљава, али и неплански сече шуме и угрожава места на којима живе биљке и животиње, баца ђубре током излета на ливаде…

Човек може имати добар и лош утицај, али има и обавезу и одговорност да чува шуме и ливаде.

Ову тему повезати са искуством ученика и свакодневним животним ситуацијама.

 

Значај шуме и ливаде

Објаснити деци да шуме и ливаде имају велики значај за човека. Оне су места на којима живе многе биљке и животиње. Шуме и ливаде су сјајно место за одмор, шетњу и релаксацију. На њима човек проналази лековите траве. На ливадама пасу домаће животиње. Од дрвећа се прави папир и намештај. Биљке пречишћавају ваздух који човек удише.

Израда паноа Шума и паноа Ливада

Припремити хамер (или пано), ученике поделити у две групе: „Шума” и „Ливада”. Дати им задатак да обоје већ припремљене цртеже биљака и животиња шуме и ливаде (Прилог 1) или да сами нацртају и обоје биљку или животињу коју им учитељица/учитељ зада.

Када ученици заврше цртање и бојење, лепе своје радове на хамер (пано) и тако склапају коначан изглед шуме и ливаде. Паное одмах изложити и прокоментарисати.

 

Игра Црвени и зелени картони 

Систематизација наученог кроз игру. Поделити ученицима црвене и зелене картоне. Објаснити начин рада. Учитељица/учитељ чита тврдње и на њен/његов знак ученици подижу зелени картон ако је тврдња тачна или црвени, ако је нетачна. Продискутовати сваку тврдњу са ученицима.

 

Игра црвених и зелених картона

1. Оса и пчела су становници ливаде. Т

2. У шуми расте леска. Т

3. Зека се храни травом на ливади. Т

4. Не постоје отровне печурке. Н

5. Пчеле живе у склоништу које се зове мравињак. Н

6. Шуме морамо сећи да би било места за живот. Н

7 Људи морају бацати ђубре на ливади јер тамо нема корпе за ђубре. Н

8. Лисица је становник и шуме и ливаде. Т

9. Соко посећује ливаду због свежег ваздуха.  Н

 

Домаћи задатак

По угледу на последњи слајд PowerPoint презентације у свесци треба нацртати плакат (једна цела страна) на коме ћете написати упозорење свим људима зашто је важно чувати шуме и ливаде.

 

 


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder