Циљ: Размена о томе како превазићи сукоб потреба деце и одраслш, о стереотипима у вези са полним улогама; о де чјим правима и одговорностима; о зна чајудоговорања.
1. Читање приче
Јелена иде у трећи разред основне школе. Петак је. Њена најбоља другарица из разреда, Марија, слави свој десети рођендан. Свима из разреда Марија је рекла да дођу код ње на прославу у 5 сати. Јелена се радује реткој прилици да се сви заједно друже и после школе. Стигла је кући и радосно објавила да иде на
рођендан. Мама је слегла раменима и рекла: “Морамо да оберемо грашак, па да га сутра однесем у град, на пијацу, да узмем неки динар. Остали смо без пара…” Јелена је без речи пошла са мајком у башту. Брале су грашак у тишини, све док није пао мрак. Ушле су у кућу. Јелена, иако уморна, замишљала је себе на рођендану код Марије.
“Хајде сада да га очистимо од љуске. Тако ћу га брже и скупље продати.” – рекла је мама Јелени.
Кад је грашак био изљускан, било је већ 8 сати. Касно за одлазак на рођендан. Савладана умором, тужна, Јелена је размишљала шта да каже сутра Марији? Зашто није дошла?
2. Дискусија у малим групама
Подела на 4 групе – па свака група извуче једну од картица:
1. Одобравам мамине поступке.
2. Не одобравам мамине поступке.
3. Одобравам Јеленине поступке.
4. Ке одобравам Јеленине поступке
Свака група треба да наведе разлоге из којих одобравају/не одобравају, да се позабаве потребама маме/Јелене, и да то укратко саопште осталим групама.
3. Извештавање о разлозима одобравања/неодобраваља.
Прво све групе известе о резултатама дискусије у малиј групи, па тек онда водитељ пита:
• Да ли се нешто променило у вама када сте чули зашто су оне урадиле тако како су урадиле? Да ли исто мислите као на почетку, или..?
• Да лк би исто изгледала прича о тати и сину? Например, кад Јован каже да хоће да иде на рођендан, тата му каже да треба да оберу грашак…
4. Дискусија у малим групама:
• Како је могло другачије а да обе буду задовољне? Деца имају задатак да смисле како су мама и
Јелена могле да поступе другачије, па да обе буду задовољне.
5. Извештавање о предлозима:
После сваког предлога учитељица “проверава” да ли се водило рачуна о томе да обе стране буду задовољне – шта остали у групи мисле о предлогу…
Коментар водитеља: о значају јасног изражавања и уважавак>у свих присутних потреба, о важности договарања да би се нашло решење које је задовољавајуће за обе стране.
6.Размена у малим групама (ако има времена):
• Да ли сте разговарали са укућанима о томе које све активности они имају у току дана и шта ко ради у породици. Размените то у малим групама и направите извештај о томе које послове раде маме, тате и остали чланови породице.
Деца праве збирни извештај наводећи шта ко ради у породици, и из које потребе.
7.Извештавање у великој групи.
8.Размена у великој групи:
• Да ли сте ви сагласни са тим што је то тако… Јесте ли имали могућности да се договорите?
1. Разред
Акција 1 – 24.04.2025.
Радимо задатке у уџбенику који је радног карактера.
0 Comments