- Данас ћемо читати бајку у стиховима коју је написао велики руски песник Александар Сергејевич Пушкин. Упознаћемо једног скромног и вредног рибара, његову нескромну и грамзиву бабу и чудотворну златну рибицу. Настојте да изражајно и јасно казујете стихове и да говором дочарате ликове.
Белешка о песнику
- Руски писац Александар Сергејевич Пушкин написао је много бајки у стиховима: Бајку о златном петлићу, Бајку о цару Салтану, Бајку о царевој кћери и седморици витезова, Бајку о рибару и рибици. У Болдину, месту где је написао Бајку о рибару и рибици, налази се Музеј Пушкинових бајки.
- Учитељица/учитељ упућује ученике на интерактивни садржај у дигиталној читанци Музеј Пушкинових бајки.
- На основу структуре бајке могу се издвојити следећи делови:
- уводни стихови које казује наратор;
- први разговор рибара и рибице;
- разговор рибара и његове жене по рибаревом повратку са мора;
- други разговор рибара и рибице;
- трећи разговор рибара и рибице;
- повратак рибара кући и непријатно изненађење.
- Током читања објаснити ученицима како да глумом дочарају карактере ликова у издвојеним деловима бајке. Док читају Бајку о рибару и рибици А. С. Пушкина, рећи ученицима да се труде да правилно наглашавају речи и говором тумаче описану радњу. Интонација говора треба да прати и истиче природу и јачину осећања ликова (рибара, рибареве жене и златне рибице). Глас се према потреби мења и прилагођава да би се уочила и нагласила различита осећања и расположења ликова (нестрпљење и бес рибареве жене, рибарева забринутост и рибицина збуњеност). Ученици воде рачуна о реченичном нагласку. Изражајним читањем треба дочарати и истинитост казивања.
Разговарамо о прочитаном делу Бајке о рибару и рибици
- Шта сазнајемо на почетку бајке? Где се дешава радња ове бајке? У каквим условима живе рибар и његова жена? Куда се тог јутра упутио рибар? Шта је остала да ради његова жена?
- Шта се десило на сињем мору? Како је рибар поступио када је уловио рибицу? Шта га је она замолила? По чему је рибица коју је уловио била необична? Које особине је тада испољио рибар?
- Шта се десило пошто се рибар вратио кући без улова? Како је његова жена реаговала када је сазнала да је пустио рибицу? Шта је захтевала да рибар уради?
- Куда се упутио рибар тада? Шта је замолио рибицу? Како је рибица остварила прву жељу рибаревој жени? Како је његова жена тада реаговала? Шта мислите о њеном понашању према мужу? У чему је он грешио?
- Зашто је рибар морао поново да оде до сињег мора? Шта је тада замолио рибицу? Како је она тада реаговала? Коју жељу је тада испунила рибаревој супрузи?
- Шта се десило по повратку рибара кући? Зашто је рибар протеран у шталу? Шта мислите о поступцима рибареве жене? Које особине је она својим поступцима испољила?
- Ученици илуструју сценографију за делове бајке које су прочитали. Они цртају колибу, дворац, море, златну рибицу, рибара и његов чамац. Цртежи дочаравају утиске ученика о прочитаном делу Бајке о рибару и рибици.
Изглед табле:
Александар Сергејевич Пушкин
,,Бајка о рибару и рибици”
Ликови: рибар, баба, златна рибица, слуге
Делови бајке који се читају:
- уводни стихови;
- први разговор рибара и рибице;
- разговор рибара и његове жене по рибаревом повратку са мора;
- други разговор рибара и рибице;
- трећи разговор рибара и рибице;
- повратак рибара кући и непријатно изненађење.
Место радње: колиба, морска обала, дворац, штала
Предмети: корито, чамац на мору, мрежа
0 Comments