Добар састав, пре свега, треба да буде садржајан. Тема треба да буде описана тако да онај ко чита или слуша састав може да замисли све што је написано. Што значи да, било да описујемо природу или неки догађај, то треба да урадимо на сликовит начин. Да би се то постигло, треба обратити пажњу и на детаље приликом описивања. Такође, добар састав треба да има и добру композицију. Уводни део обично доноси неку занимљиву мисао. У разради разрађујемо тему, што би у овом случају значило да треба маштовито и сликовито описати зимски пејзаж тако што ћемо га оживети (дати му људске особине). У закључку се обично износе лични ставови и утисци (у овом случају о зими).
Разговарамо о теми састава. Ученици самостално пишу саставе у својим свескама.
По завршетку рада, самостално читају своје радове.
Домаћи задатак:
Поделити ученике у две групе. Задатак је да истраже у енциклопедијама или на интернету особине ласта (прва група) и особине врабаца (друга група). Групе ће у виду ПП презентације или паноа приказати њихове особине (изглед, понашање, место живљења…).
ЗАПИС ЗА СВЕСКЕ:
Одлике доброг састава: садржајан, сликовит, пун детаља.
Композиција састава: увод – занимљива мисао; разрада – маштовито и сликовито представљен зимски пејзаж, оживљен уз помоћ персонификације; закључак – лични став и утисак о зими.
Примери поређења и персонификације из ученичких састава.
Примери најуспелијих реченица.
0 Comments