Играмо игру:
ИГРЕ БЕЗ РЕЧИ
Учитељица/учитељ тражи да деца формирају парове да би се играла неколико игара. Сваки пар стане поред своје клупе и слуша налоге за игре.
1) Парови ученика се окрену лицем један ка другом. Први ђак прави покрете рукама, а други га имитира. После 2-3 минута мењају улоге.
2) Други ђак прави гримасе, а први га имитира. Замена улога.
3) Сада први ђак зажмури, а други треба да погоди по сећању које су му боје очи. Тада опет мењају улоге.
4) Онда други ђак окреће леђа првом. Први треба прстом да напише на леђима свог пара слово по слово, формирајући реч. На знак „Стоп” ученици изговарају реч коју су им парови написали прстом по леђима.
5) Затим први ученик поново зажмури. Он треба да се сети шта је његов пар обукао данас и каже му тихо какву одећу и које боје има на себи.
6) Затим сви треба да се „заледе” и 60 секунди да не направе никакав звук. На знак „Сад” треба да вичу што гласније, док не чују „Стоп”.
Шта нам је помогло у игрању ових игрица? Како сте знали које покрете треба да имитирате? Откуд сте знали које су боје очи вашег пара? Како сте знали коју вам је реч написао пар на леђима? Да ли вам је више пријала бука или тишина?
Данас ћемо причати о томе како човек упознаје свет око себе и шта му у томе помаже.
Помоћу чула посматрамо свет који нас окружује, слушамо пријатне и непријатне звукове, осећамо пријатне и непријатне мирисе, додиром сазнајемо какво је нешто што додирујемо, а пробањем хране да ли је нешто укусно или не.
Чуло вида
Шта означавају нацртани симболи у кружићима? Колико чула човек има? Шта сазнајемо помоћу чула вида? Какве боје могу бити наше очи? Да ли од боје очију зависи да ли боље или слабије видиш? Шта радимо кад не видимо добро? Како се понашамо према особама које не виде добро? Да ли нам је чуло вида значајно у животу?Због чега?
Чуло слуха
Због чега је значајно чуло слуха? Да ли вам се малопре више допала бука или тишина? Како се осећате када чујете: мамин глас, авион, цвркутање птица, звук бушилице, звук комарца, ударање таласа? Да ли сви људи чују подједнако добро? Ко чује слабије? Може ли се беба родити без чула слуха? Шта помаже деци која не чују добро? Како се понашамо према особама које не чују добро?
Неки звуци око нас су пријатни, а други нису. Важно је наглашавати да се према особама које не виде или не чују добро треба понашати с разумевањем и стрпљењем и да их није лепо задиркивати и исмевати.
Чуло мириса
Због чега нам је значајно чуло мириса? Може ли оно да нас упозори на нешто? Можемо ли осетити када ватра гори? Који вам мириси пријају, а који не? Да ли је пријатан мирис који настаје радом аутомобила? Да ли је опасно осетити мирис плина? Да ли осећате мирисе када сте прехлађени?
Чуло укуса
Помоћу ког чула сазнајемо да ли смо појели нешто слатко или горко, да ли је храна пресољена или сладолед пресладак? Погледајте девојчице на сликама. Који укус осећа девојчица која лиже сладолед? А друга девојчица?
Чуло додира
Како наша кожа реагује на хладноћу? Каква је површина клупе? Помази своју косу. Каква је? Шта можемо осетити захваљујући чулу додира? Како знамо да је вода врела?
Којим чулом осећамо када прекипи млеко? Којим чулом осећамо мекоћу ћебета? Које чуло нам помаже да уживамо у чоколади? Које чуло нам помаже да читамо поруке са телефона? Које чуло нам одгонета мамин глас? Како препознајеш друга?
Шта мислите, које је чуло најважније? Када бисте морали да бирате, које чуло не бисте имали? У чему чула помажу човеку?
Домаћи задатак
У свесци у облачићима нацртај симболе за дата чула.
За идући час понети: зрна кукуруза, пасуља, пиринча, сунцокрета, пшенице, кафе, лепак, тврђи картон.
0 Comments