Мотивациони разговор о распусту. Ученици се присећају где су били, са киме и како су се провели. Говоре чиме су путовали, кога су упознали, у чему су уживали, шта су ново научили, шта им се необично догодило, да ли су се виђали са другарима, да ли су недостајали једни другима. Износе своја осећања, мишљења и расположења.

Најава наставне јединице: Данас ћемо причати о местима која су на вас оставила јак утисак и која не можете никада да заборавите.

Фронталним путем прво наводим ученике да се сете и наброје које услове треба испунити да би излагање било интересантно и правилно, објашњава важност лепог изражавања и причања о неком догађају. Ученике подсећа да је најважнији пажљив одабир доживљаја о којима ће причати. Ученици, уз подстицај, износе захтеве које треба да испоштују приликом причања/препричавања. Треба користити јасне и кратке реченице, тако да казивање буде природно, треба правилно изговарати гласове, поштовати редослед дешавања догађаја/пратити временски след, трудити се да приповедање има занимљив почетак и крај, да у току причања разликују битне од мање битних дешавања, обавезно изнети лична осећања и размишљања о доживљају.Ученици наводе делове писаног састава и њихове одлике.

Осмишљавање плана за причање, фронталним радом.

План за говорну вежбу:

  • Увод:

Где и с ким си био/била? Када се догађај десио?

  • Разрада:

Опис догађаја: путовање, изглед места/споменика, понашање учесника догађаја; како се посета завршила.

  • Закључак:

Твоја осећања, размишљања и утисци о месту.

Ученици самостално говоре на задату тему.

Зашто вам се допало излагање овог ученика? Јесте ли уживали док сте га слушали? Да ли постоје људи који боље причају вицеве или доживљаје од других? Постоје ли људи које не можете дуго да слушате? Шта мислите, зашто је то тако? Како рецитују добри рецитатори? Које су одлике добрих говорника?

После сваког испричаног доживљаја врши се вредновање и самовредновање, водећи рачуна о постављеним захтевима с почетка часа. Ученици коментаришу излагања својих вршњака и износе утиске о изреченом, једни другима дају сугестије о томе шта би могли да побољшају и промене да би приповедање било успешније.

Евалуација рада на часу: Да ли вам је овај час био занимљив? Шта вам се посебно допало? Волите ли да слушате своје вршњаке? Чије вам се излагање посебно допало? Зашто?

Домаћи задатак: Написати имена и успехе (занимања, проналаске, дела) неколико историјских личности које су живеле у твом месту.

ЗАПИС У СВЕСКАМА:

Говорна вежба

Занимљиво место или споменик који сам обишао/обишла

 

План за говорну вежбу

  • Увод:

Где и с ким си био/била? Када се догађај десио?

  • Разрада:

Опис догађаја: путовање, изглед места/споменика, понашање учесника догађаја; како се посета завршила.

  • Закључак:

Твоја осећања, размишљања и утисци о месту.

 


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder