Циљ: Размена о правима и одговорностима укућана; о подели одговорности око кућних послова, о слободи избора и обавезама.
1. Читање приче:
ЈЕДАН ОБИЧАН ДАН
Распуст је. Свиђа ми се што не морам рано да устанем и журим у школу, мада ми по мало недостају и учитељица и другари. Волим да лешкарим у кревету, слушам музику и читам неку књигу или часопис.
Мама и тата су на послу. Ја остајем сама код куће. Као и сваког јутра на столу ме је чекао доручак и порука: “Надамо се да си се наспавала. После доручка иди у алотеку и купи ханзапласт, у поппу понеси ову разгледницу. маркицу купи на шалтеру. Паре су на столу, Молимо те, сврати у пекару да купиш хлеб. Воле те мамаи тата”.
У, колико обавеза имам данас. А они су га баш дретерали са тим иди тамо, иди овамо, купи ово, купи оно… А онда ми је пало на памет да данас дуже раде него обично и да не би могли све сами да обаве. А сем тога, и пошта и апотека су у блшини, у нашем комшилуку…! Розвала сам Милицу, да не идем сама.
Она станује у мојој згради, иде у моју школу, само у четврти разред. Лепо се дружимо. Понекад се играмо код ње у стану. понекад код мене. некад испред зграде. Милииа се тек пробудила. “Супер је што си ме пробудила. Нисам ни знала колико је сати. А треба да идем код Наде да се играм са њом и да видим ту нову итрицу о којој ми толико прича. Хоћеш самном”? Ја сам јој онда рекла да сам у ствари хтела да идемо заједно да ја купим ханзапласт, маркицу, хлеб… Она ме је прекинула и рекла:”Па зашто то треба ти да радиш? Ја ништа од тога не радим! А и распуст је, хоћу само да се играм и да немам никакве обавезе.
У кући ваљда има неког ко то може да обави”!
Покушавала сам да јој објасним да су ме родитељи замолили да то ја све урадим. Нисам успела, јер ме је Милица стално прекидала…
2.Размена у паровима:
• Да ли ви имате обавезе код куће?
• Шта све радите у току дана, којим се све активностима бавите код куће?
Пробајте да се сетите свега, шта све радите (играте се$ идете у куповину, распремате кревет…).
Након размене у паровима формирају се групе од два или три пара.
3.Рад у малим групама:
• Излистајте и напипште на пак папиру две листе: на једну ћете издвојити све оне активности које радите само за себе (играње игрица, гледање телевизије…), а на другу: шта је то што радите за себе и за друге у зашој породици (распремање собе, куповина…).
• Други задатак: сада на тим листама свако од вас да обележи срцем шта воли да ради, а звездицом шта не воли да ради (колико вас је у групи који волите да гледате телевизију, толико ће срдаца бити изнад “гледам телевизију”).
4. Извештавање у великој групи (први задатак).
Коментар водитеља: шта је све заједничко за обе групе одговора, шта је све различито, поређење две листе по броју активности, наглашавање колико је активноети којима се деца баве собом, а колико је активкости којњма се деца баве и другима. (други задатак).
Коментар водитеља – сумирање: шта је то што већина воли да ради или да се бави, а шта је то што већина од вас не воли да ради, чега има више, мање…
5. Размена увеликој групи:
• Хајде да се бавимо оним пословима и активностима које радимо а не волимо да их радимо. Највише вас је рекло да не волите да радите… (учитељица наводи са листе примере актавности које имају највише звездица). Дакле зашто радим оно што не ВОЈШМ да радим?
Одговара ко се јави. Учитељица исписује разлоге које деца наводе, подстиче их да наведу што више разлога и преводи на језик потреба заједно са децом. Записује превођење на језик потреба на табли или на
пак папиру (када преведемо распремање играчака, које дете ради а не воли на језик потребе, могуће је: потреба да буде у добрим односима са својом породицом, потреба за уредношћу и редом, потреба за
уважавањем од породице након распремања собе…). Завршни коментар водитеља: неке послове радо радимо, а неке не. Ако сагледамо да смо све што радимо сами изабрали зато што нам је стало до тога, кад
видимо потребе које нас наводе да то бирамо, онда нам је то лакше него кад мислимо да то морамо, или да нас неко други тера. Осим тога, договор између укућана око тога шта ће ко да ради јеважан да би сви били
задовољни.
6. Домаћи задатак за деду:
Разговарајте са вашим укућанима о томе које све активности, послове они обављају или раде, и из којих
потреба то раде, договорите се са свима око поделе.
0 Comments