Ток активности:

 

активност – Гестови ругања – игра и размена

Сваки ученик (који се сети) показује гест ругања, а остали то понављају. Размена: Како се осећате када вам се неко руга? Шта обично учините? Да ли вам то помаже да се осећате боље?

 

активност – Истраживачи у акцији – рад усвесци

Ученици се поделе у групе. Свака група има задатак да се присети ситуација у којима су кршена дечја права (ругање, псовке, отимање, гурање, оговарање, претње, уцене…). Праве листу лошег понашања, а онда издвоје једно које сматрају најгорим кршењем дечјег права.

 

активност – Презентација

Групе представљају своју листу и најгоре понашање. Дају објашњење зашто је оно најгоре, због чега су баш њега изабрали и шта их је тако увредило.

 

активност – Жирафе у акцији

Враћају се у групе и стављају жирафеће уши, одговарају на питања: Зашто то дете крши дечја права? Каква су му осећања када то ради? Које потребе му нису задовољене? Шта му треба?

Записују у свесци. Затим смишљају начине на које могу помоћи том детету. Наводе примере како се може разговарати са њим, па да он престане са наведеним понашањем? Предлоге записују у свеску.

 

активност – Презентација

Групе извештавају шта су смислиле и откриле носећи жирафеће уши. Да ли су успели да пронађу начин да помогну том детету које грубо крши дечја права?

 

    .активност – Игра „Чвортел“

    Деца се ухвате за руке и не пуштају. Затим се провлаче једни испод других, једни око других , уплићу се, учворавају док више не могу да се померају. Затим се без пуштања руку расплићу.

    активност – Евалуација

    Ученици исказују свој утисак о квалитету радионице заокруживањем одговарајућег знака. Кратка дискусија о оцењивању.


    Маја Динић

    Маја Динић

    Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

    0 Comments

    Оставите одговор

    Avatar placeholder