Ток активности:
- активност – Игра „Е баш нећу“
Свако нађе себи пара. Седну једно наспрам другог. Један члан говори Мораш, а други Нећу. Свако се труди да натера оног другог да попусти. Уз то могу користити гестове, мимику и сл. На знак наставника мењају улоге.
Како су се осећали и у једној и у другој улози.? Шта им је било теже? Да ли је неко попустио?
- активност – Нећу то, јер хоћу нешто друго – рад у свесци
Ученици се поделе у 4 групе. Свака група добија задатак. Две групе имају задатак – ситуацију у којој одрасли нешто траже од њих, а они неће, а друге две групе добијају ситуацију у којој деца нешто траже од одраслих, а они неће. Задатак је да то нећу, нацртају или напишу у облику онога што хоће. Уместо нећу, кажи шта хоћеш! Ако неко да одговор типа − То нећу јер ме мрзи − превести у жирафећи језик, па рећи − Волела бих да сам одлучиш када то можеш да обавиш. (У кревет, Опери зубе, Хоћу напоље, Купи ми те патике и сл.)
- активност – Драматизација – размена
Групе представљају свој рад тако што одглуме ситуацију коју су добили, представљају како Нећу, могу да реше са Хоћу. Наставник притом каже ситуацију где је реакција: Е, баш нећу!
Какви су им утисци после ове игре? Није тешко бити фин, ако јасно кажеш шта хоћеш.
Коментар наставника: Бићемо јаснији и други ће нас боље разумети ако уместо „шта нећу“, кажем „шта хоћу“.
- активност – Игра „Непослушни хор“
Један ученик је диригент који покретима свог тела диригује хору шта треба да ради. Како испред себе има непослушни хор, они раде управо супротно од диригента (Диригент чучне, хор устане и сл.).
- активност – Евалуација
Ученици исказују свој утисак о квалитету радионице заокруживањем одговарајућег знака. Кратка дискусија о оцењивању.
0 Comments