Ток активности:
активност – Игра „Баук у школи“
Ученици се слободно крећу по просторији. На знак наставника (пљесак длановима), стану и изговоре првом до себе, гледајући га право у очи: Стани! Ућути! Бежи на место! Где ћеш сад?
Затим се врши усмена размена. Како су се осећали током игре? Која реченица их највише плаши и узнемирава?
активност – Плашим се одраслих у школи – рад у свесци и размена
Пре почетка ове активности, ученици у свесци напишу занимања људи са слика. Затим се ученици поделе у групе по 4. Свака група црта неку ситуацију или поступак запосленог у школи и у облачићу записују његове реченице које их јако плаше.
Свака група показује свој цртеж и презентује реченице тих одраслих које су застрашујуће.
активност – Стратегије заштите – размена и рад у свесци
Како можемо да их зауставимо? Шта можемо да им кажемо? Како можемо да се заштитимо? Да ли можемо да им кажемо: Станите, мене то јако плаши. Ја само желим да се разумемо…? Записују стратегију у своју свеску.
активност – Жирафе у акцији – размена и рад у свесци
Ставите жирафеће уши и покушајте да завирите у душу наставника, хигијеничара и др. и откријете зашто се тако понашају. Како се осећају? Шта желе, какве су им потребе? (Ради лакшег разумевања, наставник наводи неку ситуацију у којој одрасли у школи крши дечја права.) Записати у свеску осећања и потребе одраслих у школи у тој ситуацији. (немоћ, незадовољство; разумевање, поштовање, пажња)
активност – Кутија „Ш“ – размена
Наставник се договара са ученицима да у учионици поставе кутију „Ш“ у коју ће ученици убацивати записана она понашања одраслих у школи која их плаше и узнемиравају, а не могу сами да их разумеју. Договориће се када ће је отварати како би заједно открили потребе одраслих и заштитили себе.
.активност – Вежба „Скини ми се с леђа“
Ученици стану усправно, размакнутих ногу. Лактове подигну у висину рамена. Нагло и силовито забаце лактове назад и узвикну: Скини ми се с леђа! Понове вежбу неколико пута.
активност – Евалуација
Ученици исказују свој утисак о квалитету радионице заокруживањем одговарајућег знака. Кратка дискусија о оцењивању.
0 Comments