А: * Подсетник на теоријске напомене из 1. разреда:

– Положаји на тлу се користе као пролазни положаји, као почетни или завршни положај, или као припремни положај за извођење других елемената. Разликујемо: положај клека, седа, лежеће положаје и положаје у упору.

– Посебну врсту представљају равнотежни положаји, разноврсни ставови, које карактерише потреба балансирања: мала вага, предња “вага”, вертикална предња “вага” са држањем ноге, став са одножењем згрчено и др. Код деце овог узраста треба користити равнотежне положеје изведене на целом стопалу, за разлику од оних захтевнијих који се изводе у успону (на прстима).

– Ученике подсећамо на суножне ставове (са усправом), ставове са савијеним ногама (због вежбања кретања у чучњу) и клековима (обеножним и једноножним).

– Размештање у полукруг са довољно простора за сваког и демонстрирање ставове које потом изводе ученици;

 

 

 

СУНОЖНИ СТАВОВИ:

 

СПЕТНИ        СПОЈНИ                     СРАЗ               МЕРНИ                РАВНИ                   РАСПЕТНИ

 

СТАВОВИ СА САВИЈЕНИМ НОГАМА:

 

ПОЧУЧАЊ                              ЧУЧАЊ                                   КЛЕК

У истом размештају демонстирамо и именујемо ставове са савијеним ногама;

 

КЛЕКОВИ ОБЕНОЖНИ:

 

СУНОЖНО                               РАЗНОЖНО                КЛЕК СЕДОМ НА ПЕТЕ

 

После демострације обеножних клекова ученици их изводе на команду;

– Објашњавамо и демонстрирамо и једноножне клекове који могу да се изведу предножењем или заножењем, те их изводе и ученици;

– Вежбе кретања у упору чучећем: демонстрира један од спретнијих ученика;

– Ученици се постројени у врсту са размаком, спуштају се у чучећи став са упором рукама и крећу  до линије удаљене 10 – так метара, усправљају се, окрет, спуштање и поновни прелазак до полазне линије (поновити неколико пута, увек са паузама ради смиривања пулса и уз вежбе дисања).

 

Б: Такмичење у што бржем преласку стазе у чучећем ставу. По потреби делимо ученике у две или више врста и такмичење се одвија у таласима. Победници појединих врста могу се такмичити у “финалу” за титулу апсолутног победника.


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder