Разговарамо о комуникацији межу ученицима.
Рад у радној свесци и размена у круг- Круг имена
Прочитати имена деце из радне свеске, а затим од деце тражити да и они запишу у радној свесци своје на исти начин и кажу наглас. На пр. Мира: Ми-пи-ра-па, Саша- Са-па-ша-па…
Рад у радној свесци „Цртање по налогу“
Деца седе у пару леђима окренута једна другом, али седе довољно близу да могу да се чују. Један члан пара ће добити једноставан цртеж са задатком да упути свог пара да то нацрта у радној свесци, али без помињања имена онога што је нацртано. ( На пр. 1. Ако је добио цртеж колица треба да каже да је цртеж састављен од два круга и правоугаоника, а не сме да каже да су то колица. 2. Ако је то шема лица- треба да каже да су на цртежу круг, две тачке и две линије, а никако да спомене да је то лице.) Кад упореде оригинал и нацртано, деца мењају улоге.
Размена у групи
Ученици ће добити задатак да уоче разлике између оригинала и копије, а затим разговарају зашто је дошло до таквих разлика, да ли је било тешко да се нацрта тачно и зашто.
Напомена водитељу: Циљ је сагледавање ствари са различите тачке гледишта и тешкоће да ес прича некоме ко не види исто што и ти, а не да направе копију оригинала
Игрица „Прави кућу, руши кућу, мењај кућу“
Деца се поделе у тројке. Двоје стоје један наспрам другога, подигну руке увис тако да им се прсти додирују- да праве кров куће. Треће дете стоји између њих- он је танар у кући. Кад наставник мкаже „Прави кућу!“ деца која праве кућу се раздвајају и траже новог партнера за прављење куће. Станари остају ту где су. Кад наставник „Руши кућу!“ сви мењају места и улоге- станари могу да постану куће, а куће станари. То раде брзо без вербалног договарања. Ако број деце није дељив са три, наставник може дозволити да куће имају дупле зидове или два станара. Циљ је да се деца забаве, крећу, али и да вежбају да пажљиво слушају упутство.
Евалуација
Ученици исказују свој утисак о квалитету радионице бојењем одговарајушег знака. Кратка дискусија о оцењивању.
0 Comments