Циљ: Размена о томе чему служе оцене, шта значи лоша оцена, чему она служи, да лидеца имају право да знају зашто судобили оцену коју су добили, и штаје требалода одговоре, ако оцена није задовољавајућа
1 Рад у малим групама:
• Шта су оцене? Чему служе оцене?
• Шта је добра оцена? Шта је лоша оцена?
• Замислите да је у вашу школу дошла група деце из неке земље у којој нема школа. Они су чули да постоје оцене, и да се помињу добре и лоше оцене, и хтели би да знају о чему се ту ради. Ви треба да им одговорите на неколико питања: Шта су оцене? Чему служе оцене? Шта то значи кад се каже добра а шта лоша оцена? Не вреди да им говорите 2 или 5 јер они не знају бројеве, треба да им
речима објасните шта је то? Записују одговоре на велике папире, и договоре се ко ће од њих да буде известилац (може да их буде више, за свако питање по један).
2. Извештавање и дискусија о саопштсном у великој групи.
Комснтар водитеља: свака оцена као информација о посшгнутом, као подстицајза напредовање; подела на добре илоше спречава да то видимо.
3. Круг осећања у вези са оценом: (раде индивидуално, свако за себе)
• Сетите се ситуације кад вам оцена коју сте добили није пријала. На папиру (А4 формата ) нацртајте круг и у тај круг унесите сва ваша осећања која сте имали у вези са том оценом. Одаберите за свако осећање другу боју, и прикажите колико простора у том вашем кругу осећања заузима свако осећање. Кад заврше цртање: Сетите се да нас осећања обавештавају о потребама
које нису или јесу задовољене. Покушајте сада да уз свако од тих осећања нађете потребу о којој оно обавештава нпр. Туга – зато што сам очекивао да ћу знати све што ме пита… страх – зато што желим да ме разумеју родитељи.
Напишите све потребе које су вези са осећањима, и повежите их линијом где припадају. Ако водитељ процени да нема довољно времена, повезивање осећања и потреба се ради у великој групи, и следећи задатак задаје да деца раде код куће. Записују одговоре на велике папире, и договоре се ко ће од њих да буде известилац (може да их буде више, за свако питање по један).
Водитељ тражи да се сете ситуације кад им је оцена пријала, и да на другом папиру нацртају круг осећања у вези са тим, и да упишу које су им потребе задовољене. Размена у групи: водитељ на табли исписује једно по једно осећање и уписује потребе које су вези са њим. Ако је неко поменуо туга -зато
што сам очекивао да ћу знати све што ме пита… водитељ пита има ли неких других потреба које су у вези са тугом, исписује их на табли… И тако редом за свако осећање. Нема потребе да свако дете говори, него да се излистају сва осећања и потребе. Коментар водитеља:када кажемо лоша оцена, то нас блокира-када говоримо о осећањима и потребамакоје нам нису задовољене , о томе шта желимо усмеравамо нашу енергију у то како да то постигнемо.У слушају кад кажете – добио/добила сам добру оцену- то не открива сво благо осећања и потреба које имате у себи.
4. Дискусија у великот групи:
• Да ли деца имају право да знају зашто су добили оцену коју су добили, и шта је требало да одговоре, ако оцена није задовољавајућа? Зашто тако мислите?
• Да ли би вам одговарало да се уопште не оцењује у школи?
• Како бисте ви волели да вас оцењују да би вам то био подстицај за напредовање? Коментар водитеља: Модел ННК: у овоме: свиђа ми се то и то у твом одговору… зато што ценим… а волела бих да си поменула то и то… зато што ми је стало…)
1. Разред
Сарадња 1 – 20.03.2025.
Ток активности: 1. активност – Тужакање у разреду: Ученици се поделе у групе по троје (учитељ, тужибаба, тужени). Њихов задатак је да одглуме, сцену тужакања у разреду. 2. активност – Запис у свеске: У свесци на обележеном Read more…
0 Comments