-Час почињемо игром:

ИГРА

ОПИПАЈ И РЕЦИ

Час започети позивањем ученика да додиривањем једног од предмета у врећи погоде о ком предмету је реч и, након што га извуку из вреће, да кажу од ког материјала је предмет направљен.

 Укратко истицање циља часа, најављивање наставне јединице и писање наслова на табли. Постоје различити предмети који се праве од разноврсних материјала. Данас ћемо учити о различитим материјалима.

Порекло материјала

Час започети низом питања, са циљем да, ослањајући се на искуство, ученици увиде да предмети могу бити направљени од различитих материјала:

Од чега су прасићи из бајке Три прасета правили кућице? Чију кућу вук није могао да сруши? Зашто? Одакле су слама, дрво и цигла? Наведите још неке материјале из природе. Које материјале је створио човек? (Гума, најлон, пластика, синтетика.)

Ученици гледају илустрацију у Уџбенику на 76. страни и разговарају о њој. Учитељица/учитељ их наводи питањима:

Од ког материјала су направљене чизме? Могу ли се оне направити од других материјала? Којих? Шта је на слици од дрвета? Од ког материјала још постоје чиније? Чему служи бокал? Може ли се он направити од сунђера? Зашто не може? Какве још флаше постоје? Може ли се направити флаша од камена? Шта се прави од камена? А од метала?

Ученици добијају задатак да у свесци напишу назив једног материјала, а око њега у форми мапе називе предмета који се од тог материјала праве.

Систематизација наученог

 

ИГРА ЦРВЕНИ И ЗЕЛЕНИ КАРТОНИ

Ученици одговарају на питања подижући црвени картон за нетачан одговор и зелени за тачан. Након сваког питања образлажу одговор, а могу га и проверити путем ПП презентације.

Људи користе материјале из природе.        Т

Од истог материјала се могу направити различити предмети.  Т

Пластика је материјал који се у истом облику налази у природи.      Н

Камен је материјал који се налази у природи.      Т

Чаша се може правити само од стакла.        Н

Метал можемо поново да користимо.           Т

Материјале можемо користити неограничено, без икаквих бојазни да ће нестати.          Н

Домаћи: За следећи час донети лепак – јачи( не за папир), сламчице разних боја, семење разног одлика и боја, тврђи картон, стикере по избору, тканину разних боја, пластичну флаћу, дугмиће,….


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder