Час почињемо разговором о породици. Кратким разговором се подсећамо градива које смо радили на прошлом часу. Акценат стављамо на породично стабло. Сваки ученик представља своје породично стабло и и прича по чему је његова породица занимљива.

Након разговора о породичном стаблу, играмо игру:

ИГРА ПОГАЂАЊА

ГДЕ КО ЖИВИ

Изговарам име животиње, а ученици говоре где она живи. Нпр.: Кокошка – кокошињац; риба – река; прасе – свињац; крава – штала; овца – тор и сл.

Затим играју ученици у паровима, фронтално, тако да сви слушају наведене животиње како их не би понављали. Један ученик из пара говори име животиње, а други каже где она живи.

Укратко истицање циља часа, најављивање наставне јединице и писање наслова на табли. Данас ћемо учити о томе где живимо са својом породицом.

С породицом живимо у дому

Након разговора о задужењима и односима које имамо с члановима наше породице, истичем да је дом простор у ком живимо са својом породицом. Ту се одмарамо, једемо, радимо, учимо, играмо се и дружимо. Међусобно се помажемо и бринемо једни о другима.

Усмеравам даљи разговор питањима тако да се истакнем да сви који живе заједно у дому треба да поштују једни друге:

Шта чланови твоје породице раде заједно? Како бирате игре којих ћете се играти? Како бирате шта ћете јести? Да ли се у свом дому осећате сигурно и зашто?

Просторије у дому

С циљем да се уоче различите просторије у дому и њихова намена, разговор настављам питањима:

Које просторије има ваш дом? Чему оне служе? Који се уређаји или предмети налазе у тим просторијама? Где ти проводиш највише времена и зашто?

У разговору, низом питања и ослањајући се на искуство ученика, објашњавам деци да је важно и да поштујемо приватност чланова породице.

Шта треба урадити када улазимо у просторију у којој се неко одмара, ради или када улазимо нпр. у купатило? (Покуцати на врата.) Зашто треба покуцати пре уласка? На које се све још начине чланови породице узајамно поштују?

Усмеравајући пажњу ученика на посматрање фотографија на 13. страни Уџбеника, пчињемо разговор о сличностима и разликама у просторијама наших домова.

Такође, уочити сличности и разлике између просторија куће и стана (њиховом броју, изгледу, уређењу…).

Кроз разговор поткрепљен фотографијама приказујем шта све још може бити и јесте дом људи (игло, приколица…).

Кроз разговор наводитм ученике да опишу простор у коме живе: Где ви живите? Ко живи са вама? Имате ли двориште? Имате ли своју собу? Опишите своју собу. Где радите домаћи? Како одржавате свој радни сто? Да ли вам неко помаже у изради домаћег задатка?

Ученици испод наслова могу да нацртају своје домаћинство, своју собу, дневну собу, у зависности од тога шта су цртали на другим предметима. Испод илустрације ученици који знају да пишу могу написати назив просторије коју су нацртали.

Разговор настављамо питањима:

Да ли сами слажете своју гардеробу? Због чега је важно да слажемо своје ствари и враћамо их на место? Шта би се догодило уколико то не бисмо радили?

За следећи час понети кутију од ципела, картон, колаж папир, лепак, маказе и бојице.

 

 


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder