Упознајем ученике са систематизацијом, водим дискусију и игру, објашњавам, одговарам на питања, мотивишем ученике за активност и прати њихов рад.
Учитељ/учитељица је на табли, у виду разнобојних теза, написао/написала граматичке, правописне и језичке садржаје које су ученици обрадили. Он/она даје упутство ученицима да пажљиво прочитају записане тезе.
Питам ученике да ли су им познати ови појмови и да ли су уочили неки појам који нису обрадили. Требало би да закључе да су записани сви садржаји које су усвајали током ова четири разреда.
Најављујем да ће се сада подсетити наученог градива, кроз игру: Реци и обриши!
Потребно је да се јави свако ко зна да каже неки податак који се односи на записане појмове или да их дефинише. Ако је то што каже тачно, обрисаће сунђером са табле појам о коме је говорио/говорила. Циљ игре је да табла остане празна, тј. сви појмови са ње избрисани.
Излагање ученика и брисање теза. У току излагање води се дискусија о томе шта је ученицима било тешко да разумеју у српској граматици и правопису, шта им је било лако да схвате и усвоје.
Када табла остане празна, учитељ/учитељица пита ученике како су изгледале систематизације у Граматици. Уколико су заборавили, треба их упутити на стране 45, 81, 115, 144, 145, 146 и 147.
Коментарисање изгледа сваке систематизације, која је увек другачија и иновативна. Уочавање ликовних елемената сваке стране коју одгледају.
На данашњем часу ћемо ликовним путем представити градиво српског језика научено у 4. разреду.
Ученици добијају задатак да у групи, на креативан и оригиналан начин, осмисле и направе плакат који би презентовао одређену област. Могу се служити речима, цртежом, симболима, бојама и облицима. Објаснити им да прво треба међусобно да се договоре на који начин ће представити дате појмове, са конкретним примерима из језика. Нека дају машти на вољу и што креативније, оригиналније и колоритније израде своје плакате.
Плакати ће бити изложени у холу школе или ће украсити њихову учионицу, стога сваки члан групе треба да се потруди да рад буде прегледан, уредан, садржајан и сликовит. Дакле, то ће бити мала ретроспектива градива, из области граматике, правописа, језичке културе и књижевности обрађеног до сада.
Ученици се деле у групе:
- група – Врсте речи
- група – Врсте реченица
- група – Реченични чланови
- група – Правопис
- група – Језичка култура
- група – Књижевност
Свака група заузима своје место и бира вођу групе. Учитељ/учитељица свима дели по један хамер и групе почињу са радом.
Док групе раде, учитељ/учитељица их обилази и надзире рад. По потреби даје додатна објашњења и похваљује рад. Уколико уочи пропусте, одмах их исправља, да би плакати били успешни, а подаци на њима тачни.
Излагање насталих плаката и коментарисање сваког. Анализа радова, тако што свака група стане поред свог рада и објашњава све у вези са њим. Истицање радова у које је уложен највећи труд, јер су се чланови јако залагали.
Прављење одељењске изложбе.
Разговор о школовању и дружењу током ове четири године. Како сте се осећали пред полазак у школу? Како је изгледао ваш први дан у првом разреду? О чему сте тада размишљали? Шта сте очекивали? Кога сте упознали?Како сте се дружили? Шта сте ново научили до сада? Да ли вам је било тешко? Шта вам се највише допало? Шта вам се није допало? По чему ћете памтити школовање до сада? Испричајте свој најјачи утисак, осећање, размишљање у вези са школом.
0 Comments