Свети Сава је један од најзначајнијих ликова народне прозе. Ученици говоре шта знају о Растку Немањићу, Светом Сави, данас разговарамо о њему.
Подсећамо се о животу Св. Саве:
Растко Немањић, то јест светогорски монах Сава, рођен је око 1175. године, а умро је 1236. године у Великом Трнову у Бугарској. Био је најмлађи син Стефана Немање. Имао је браћу Вукана и Стефана. Кад је напунио 15 година, отац му је поверио да управља делом хумске земље. Међутим, са 17 година напустио је очев двор и отишао је на Свету Гору, где се замонашио у руском манастиру Пантелејмон. Када му се отац придружио на Светој Гори, заједно су основали српски манастир Хиландар, чији је архимандрит касније постао Сава. Свети Сава је био дипломата, законодавац, народни учитељ и просветитељ. Осим тога, он је написао: Карејски и Хиландарски типик (манастирски списи који уређују живот монаха), Службу Светом Симеону, Посланицу игуману Спиридону (једино сачувано приватно писмо Светог Саве).
Слушамо аудио запис :
- Учитељица/учитељ подстиче ученике на разговор следећим питањима:
- Шта је у причи оставило најјачи утисак на вас?
- На која размишљања вас је ова прича навела?
- Шта жели да сазна главни јунак приче Свети Сава и сељак без среће?
- Чему су га мудри старци које је сретао учили?
- Шта га је Свети Сава научио?
- Пажљиво прочитајте и размислите о саветима које је сељак добио. Које су особине важне да бисмо били срећни у животу?
- Које је људске вредности Свети Сава истакао као најважније?
- На који начин се оне стичу?
- Како је сељак поступио?
- Шта се потом догодило?
- Какву је улогу и значај имао Свети Сава у његовом животу?
- Наведите особине које су вама важне да бисте били задовољни и срећни у животу.
Да би човек био срећан у животу, потребно је да буде разуман и да слуша савете искуснијих и мудријих људи, да буде поштен, вредан, радан, дисциплинован и да брине о свом здрављу. Сељак је послушао савете мудрих људи и увео је ред, рад, поштење, добро здравље, миран, леп и задовољан живот, умереност и чистоту. Тада му је кућа процветала, а сви укућани и он су били срећни и задовољни. Свети Сава је у причи учитељ и просветитељ. Њега краси несебичност и брига за српски народ. У причи се јавља као народни учитељ и просветитељ. Из приче се види да је Свети Сава посветио свој живот васпитавању народа. Он је несебичан, племенит и посвећен правим вредностима. Светог Саву краси мудрост, брига за породицу и српски народ.
Ученици решавају задатке у Радној свесци на стр. 137.
ЗАПИС У СВЕСКАМА:
Народна прича: „Свети Сава и сељак без среће”
Књижевна врста: народна прича
Тема: Сељак је послушао мудре савете и стекао је срећу.
Ликови: сељак, старци, Свети Сава
Особине које красе срећне људе: јака воља, упорност, племенитост, несебичност, скромност, марљивост, поштење, штедљивост, послушност, брига за очување здравља, побожност, искреност
Особине Светог Саве: мудар, честит, правичан
Идеје (поуке): Срећа је у нама самима. Када волимо оно што радимо, успешни смо у томе. Треба слушати, ценити и поштовати старије зато што су они искуснији и мудрији. Када смо окружени онима које волимо и племенито и поштено поступамо према другима, ми смо испуњени и срећни.
„Јер ако човек и сва блага стече, а изгуби душу – каква корист?”
(цитат из Библије)
ЗАДАТАК: Илустрација Св. Саве у свесци.
0 Comments