Фронтална провера домаћег задатка.
Ученици су припремили листове блока на којима су исписани бројеви прве и друге десетице (на сваком листу блока један број).
Ученици држе у руци папире. Излазе испред табле и ређају се тако да једни наспрам других формирају прву и другу десетицу.
Понављање бројева прве и друге десетице.
Разговор о томе шта је то пар. Ученици имају задатак да пронађу свог пара и да га узму за руку. Учитељ подстиче на размишљање шта све има свој пар. На пример: очи, уши, чарапе, рукавице, ципеле, пар из школске клупе итд. Објаснити ученицима да када нешто нема свој пар, кажемо да је то непарно. Учитељ даје пример из окружења за непарне бројеве: један нос, једно Сунце, један Месец, пет прстију на руци…
Истицање циља часа, најава наставне јединице и писање наслова на табли.
Навести ученике да на основу искуства и очигледног примера дођу до закључка који су то парни, а који непарни бројеви. Закључиће и да је пар скуп од два елемента (нпр. ученици у пару), а потом уз помоћ учитеља формирати скуп парних и скуп непарних бројева.
Учитељ на табли пише наслов „Парни бројеви” и лепи стикере с парним бројевима. На другом делу табле пише наслов „Непарни бројеви” и лепи стикере с непарним бројевима.
Следи фронтално читање парних и непарних бројева.
Објаснити да парни двоцифрени бројеви на месту јединица увек имају цифру 0, 2, 4, 6 или 8, а да непарни бројеви на месту јединица увек имају цифру 1, 3, 5, 7 или 9.
Ученици се враћају на своја места, пишу наслов у свескама и записују парне и непарне бројеве прве и друге десетице.
Анализа илустрација у уџбенику на стр. 67 и писање парних бројева у облику збира два
иста сабирка.
Ученици раде мини проверу у свесци која има за циљ, проверу колико добро су усвојили ново градиво.
0 Comments