• Мотивациона игра: О ком догађају је реч….

Читам по неколико реченица, које илуструју одређени важан догађај у животу сваког човека. Ученици треба да погоде о ком догађају се ради.

 

1) … Цео дан смо напољу, играмо се, шетамо. Увече идемо у дискотеку. Уживам са својим другарима.” (рекреативна настава)

2) „… Толико сам изгорела да сам свакодневно морала да се мажем киселим млеком.!” (летовање)

3) „… Јаја су се сијала у корпици. Једва сам чекала сутрашњи дан да видимо ко ће победити…” (Ускрс)

4) „Позвали су их на први плес. Њен вео се вукао док је плесала. Бурме су светлуцале под сјајем рефлектора.” (венчање)

5) „… Мајка је замесила чесницу. Добро је сакрила динар… Ко ли ће га добити?” (Божић)

6) „… У цркву смо понели колач, жито, свећу и вино…” (слава)

7) „…. Тог дана је била поносна што је жена…” (Осми март)

8) „… Тек када смо изговорили „Априлилили!” схватио је да је насамарен…” (Дан шале – први април)

9) „… Ваљда ово неће пући. Црвено је и шпицасто…” (Ускрс)

10) „… Одахнула сам, спустила виолину, а цео хор и сви родитељи су тапшали. Директорка се насмејала…” (Дан школе)

Данас ћемо разговарати о томе како ступамо у контакт са људима који живе далеко од нас.Научићемо како се пишу  писмо и разгледница.

Разговор о путовањима и празницима, о жељама и честиткама том приликом. На који начин ступамо у контакт са особама које отпутују? (телефоном, мобилним, интернетом, Скајпом). Раније сва та техничка помагала нису постојала, па су људи писали писма једни другима. И данас се пишу писма, која можемо слати поштом или имејлом.

 

Водим дискусију и усмерава разговор, користећи се полазним текстом у Граматици на стр. 132–135. Постоји ли сличност или разлика између честитке, писма и разгледнице?

Ученици могу користити додатни интерактивни садржај.

Како изгледа писмо? Када пишемо писма? Коме их пишемо? Да ли сте скоро написали неко писмо? Чиме данас можемо заменити писма? Да ли постоје правила за писање преко интернета? Морамо ли и тада поштовати правопис? Колика треба да буде дужина текста у писму, а колика када пишемо честитку?

 

Како изгледају разгледнице? У којим их ситуацијама пишемо? Да ли сте ви некоме написали разгледницу? Колико реченица треба написати у разгледници?

 

Формулисање закључка: постоји разлика у изгледу (форми), начину обраћања, дужини текста и приликама у којима се пишу све три форме. Да ли постоји сличност међу њима? Наведите је.

Уочавање начина писања адресе и елемената који адресу чине.

На примеру писма из Граматике на стр. 133 анализирамо како се пише адреса на предњој и задњој страни коверте.

Анализа текста из Граматике на стр. 134 и разговор о елементима писма: место и датум у горњем десном углу, увучено обраћање, запета и велико слово након тога, потис у доњем десном углу. Разговор о писању датума у писму, уводном обраћању, садржају писма и потпису на дну.

На исти начин, кроз фронтални разговор анализирамо адресирану разгледницу на стр. 135. Читање текста везаног за писање разгледнице. Упоређивање садржаја и дужине текста разгледнице и писма. Шта мора да садржи разгледница?

Ради провере разумевања обрађеног учитељица/учитељ задаје ученицима налог да у свескама нацртају коверат и упишу адресу друга са којим седе / најбољег друга / најбоље другарице.

Ученици своју коверту претварају у разгледницу, усправном линијом. Сада уписују текст разгледнице у свеске, који заједно смишљају, по налогу датом у Граматици.

Провера обрађеног на новим примерима: решавање задатака у Радној свесци на страни74, 75 (осим 3. задатка) и 76.

 

Домаћи задатак: Писање састава: Писмо најбољем другу / најбољој другарици у Радној свесци на стр. 75, 3. задатак.

 

 


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder