А: * Полигон у настави Физичког и здравственог васпитања треба схватити као час систематизације, где се природни облици кретања и различити кретни задаци реализовани на претходним часовима, кроз такмичење – савладавање стазе препрека, даље увежбавају и аутоматизују.
Учитељ ће припремити полигон у облику потковице (поставити справе и реквизите):
– Шведска клупа или греда: пењање, ходање са чучњем на средини, меки саскок;
– Провлачење кроз хоризонтално постављене лестве вијугаво кроз 4 отвора;
– Препентравање преко шведског сандука или козлића;
– Бацање и хватање лопте обема рукама изнад главе 5 понављања;
– Прескакање кратке вијаче суножним поскоцима 20 пута (из више покушаја);
– Брзо претрчавање стазе од 20 м са стартом из упора чучећег.
Ученици у колони прилазе стартној линији и кад претходник пређе на другу станицу, следећи започиње са радом. По завршетку полигона прикључују се на зачеље колоне и чекају свој ред за поновни прелазак стазе.
* Напомена: Могу се поставити и две стазе ако имамо довољно простора, справа и реквизита, деца ће бити активнија, али је теже надгледати и предузети мере безбедности. Полигон са више станица би био компликован да би га деца запамтила. Увек започети са лакшим вежбама, оне које изискују највише напора оставити за крај, јер ће дете до новог старта имати времена за одмор и стабилизацију пулса и дисања.
Б: Ко је најбржи и најспретнији? Један по један ученик прелази полигон, учитељ мери и евидентира време (касније евидентира укупна запажања о сваком ученику).
0 Comments