А: Ученике поставити у врсту – полукруг до вратила или друге справе/објекта, како би сви могли посматрати демонстрацију коју изводи учитељ или спретнији ученик према инструкцијама;
– Вис мешовити: Прилази се дочелном вратилу или нижој притки разбоја и обема рукама, шакама постављеним у ширини рамена, изводи натхват. Руке су исправљене, одржавају тежину тела које је забачено уназад, док се врховима стопала ослања на тло/струњачу. Када се заузме вис мешовити лежећи опружено, померање се врши у леву страну померањем истовремено леве руке и леве ноге и примицањем десне руке и десне ноге.
– Исто изводити и помицањем у десну страну ;
– Вежбу поновити неколико пута;
– Вис слободни: На вишој притки, у поскоку или уз помоћ, заузети став у вису слободном, такође са натхватом. Померањем и примицањем руку, изводити помицање у једну и у другу страну. Окретање у вису извести променом хвата у потхват, прехватањем руку извести окрет.
– Ученици изводе вис са помицањем и окретом уз асистирање учитеља.
* Разлика између виса мешовитог и слободног је у ослањању на врхове стопала (мешовити), што знатно олакшава извођење и погодује овом узрасту. Не инсистирати на “савршеном “извођењу, већ подстицати ученике да буду одважнији и овим висовима обогате своје кретне активности.
* Обавезно асистирање учитеља. Ученицима слабије мускулатуре или са већом тежином помоћи при вежбању.
Б: Елементарна игра ” Земља, вода, ваздух “: Сви ученици формирају један већи круг и изаберу једног бројалицом. Изабрани играч је у средини круга, слободно се креће и изводи покрете које осталу опонашају. Кад су му руке у приручењу каже “Земља”, у предручењу “Вода” и у узручењу “ваздух. То су договорени ставови, које овај у кругу не мора да поштује, односно труди се да остале превари тако што нпр. узвикује “Земља”, а подиже руке у узручење. Остали ученици морају да опонашају само онај покрет који је у складу са узвиком. Сви који погреше испадају и чекају крај игре. Победник је онај ко остане последњи и он преузима улогу играча из круга.
0 Comments