Час поћињемо слушањем и певањем песме „Саобраћајац”.

https://youtu.be/T5UlMgID1WA

Анализирати садржај песме подстичући ученике на закључивање.

Ко су саобраћајци?

Где их можемо видети?

Ко их слуша када су на раскрсници?

Како се зову уређаји који имају светлосне сигнале?

Чему нам они служе?

Да ли сте пребројали семафоре од куће до школе?

Колико их је било?

Колико пута сте прешли улицу док сте долазили у школу?

Да ли познајете неког саобраћајца?

Објасните зашто је његово занимање одговорно и важно?

Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо причати о безбедном и културном понашању у саобраћају.

Записујем наслов на табли (Понашамо се безбедно и културно у саобраћају), а ученици га преписују у свеске.

Семафори – Радни листић (Прилог 1)

Подсетити ученике да су у првом разреду учили да постоје семафори за возила и семафори за пешаке. Поделити ученицима раднe листићe за понављање градива. Задатак ученика је да препознају светлосне сигнале и напишу шта која боја поручује пешацима и возачима у саобраћају.

Анализирати решења и истаћи да треба поштовати светлосне сигнале због безбедности. Подстаћи ученике да објасне разлику између семафора за возила и семафора за пешаке.

Радни листић

Прелаз улице с пешачким прелазом и без пешачког прелаза

 Усмерити пажњу ученика на низ илустрација у уџбенику, на страни 35, где је приказан прелазак улице с пешачким прелазом (зебром) без семафора. Разговарати и подсетити ученике како се безбедно прелази пешачки прелаз. Упутити их на црвене стрелице на сликама и анализирати редослед ситуација.

Шта је потребно да девојчица на слици уради да би безбедно прешла преко зебре? Којом страном пешачког прелаза треба да идемо? Због чега? Има ли у вашем насељу необележених пешачких прелаза?

Такође објаснити ученицима како се прелази улица када није обележена зебра. Истаћи да треба бити веома пажљив. Анализирати низ илустрација које показују редослед радњи неопходних да би се безбедно прешла улица.

https://youtu.be/UOB3xDm6OLE

Порука: Увек прелази улицу на обележеном пешачком прелазу ако постоји!

Замолити једног ученика да демонстрира правилно прелажење улице.

Истаћи: На пешачком прелазу без семафора улицу треба опрезно прелазити. Стане се на тротоар, прво се погледа лево, па десно. Када сте сигурни да нема возила, поново се погледа на леву страну и прелази се улица до средине коловоза. Тада се погледа на десну страну и безбедно се настави до краја прелаза.

Када нема зебре, на исти начин се прелази коловоз. Погледа се лево, па десно и ако нема возила, најкраћим путем и брзим корацима веома опрезно треба прећи улицу.

Безбедно прелажење улице подземним пролазом

Усмеравам пажњу ученика на илустрације у уџбенику на страни 36, где је приказан подземни и надземни пролаз. На који начин пешаци прелазе улицу на овим сликама? Како се зову такви пролази? Због чега су они корисни? У којим деловима насеља су најпотребнији? Да ли на путу до школе користите неки од ових пролаза?

Истаћи: Подземни и надземни пешачки пролази су најсигурнија места за прелазак на другу страну улице. Кад год је то могуће, потребно је користити ове пролазе, јер су безбедни.

Правилно кретање улицом

 Пажљивим анализирањем илустрација на страни 36, ученици уочавају како се пешаци крећу тротоаром, а на који начин ако нема тротоара. Подсетити ученике да су се прошле године упознали са тим правилима.

Којом страном тротоара се крећу пешаци? Због чега треба да се поштује то правило? Зашто се пешаци крећу левом страном коловоза ако нема тротоара? Којом страном коловоза се креће колона деце?

 

Истаћи: Пешаци се крећу десном страном тротоара, како се не би сударали са осталим пешацима. Када нема тротоара, крећу се левом страном коловоза да би видели возила која им долазе у сусрет. Особе у инвалидским колицима и колоне пешака крећу се десном страном коловоза.

https://youtu.be/lDXuNJD47IA

Запис у свеске

Учитељица/учитељ и ученици испод наслова записују најважније делове обрађеног садржаја.

 

Домаћи задатак

Описати у својим свескама ситуацију када су били пажљиви/непажљиви док су се играли у близини коловоза. Потребно је да објасне шта су научили из те ситуације.

Изглед табле:

Понашамо се безбедно у саобраћају

  • Пешаци су учесници у саобраћају.
  • Семафор за пешаке има два светла.
  • Семафор за возила има три светла.
  • Тротоаром се крећемо десном страном.
  • Коловозом се крећемо левом страном, а колона се креће десном страном.

 


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder