Час почињемо игром:

  • Игра ПОГАЂАЊА

Један ученик/ученица смисли један предмет/биће/појаву/појам (затим шапне учитељу/учитељици), а остали погађају шта је замислио/замислила тако што постављају питања на која онај ко је замислио предмет/биће/појаву/појам може одговорити само са ДА или НЕ.

Климање главом горе-доле код нас, у Србији, знак је потврђивања, а одмахивање главом лево-десно је знак негирања, неслагања. Али, у Бугарској ови гестови значе управо супротно.

Рад у пару: Један ученик/ученица каже једну реченицу којом нешто потврђује, а други/-а треба да је понови у одричном облику, на пример: Желим да се играм. Не желим да се играм. Неколико парова говори пред свима реченице које су смислили.

Подсећамо се потврдних и одричних реченица.

  • Игра: Учитељ/учитељица каже једну реченицу. Ако је потврдна, ученици треба да подигну палац у знак потврђивања/одобравања, а ако је одрична, треба да одмахују кажипрстом (у значењу не, не). Онај ко погреши испада из игре (на пример, ко одмахује кажипрстом, а реченица је потврдна).

Домаћи задатак

Урадити задатке у Радној свесци на стр. 26 и 27.

Запис у свескама:

Потврдне и одричне реченице

 

Реченице према облику

ПОТВРДНЕ РЕЧЕНИЦЕ   (ДА) ОДРИЧНЕ РЕЧЕНИЦЕ     (НЕ)
Сара има тротинет. Сара нема тротинет.
Глумци су на паузи. Глумци нису на паузи.
Лука учи. Лука не учи.

Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder