А: *Час је идеално реализовати на вежбалишту са залетиштем и јамом са песком. У недостатку, час реализујемо у сали, у дворишту, на игралишту … Никако на асфалту или бетону!
– Ако имамо јаму са песком, онда су ученици за почетак док траје демонстрација у врсти или полукругу, а потом у колони на залетишту; Учитељ или напреднији ученик демонстрирају скок удаљ из залета згрчном техником.
– Ако час реализујемо на отвореном онда на тлу обележимо једну дужу линију (канап – вијача), а у сали користимо једну од постојећих линија.
– Напомињемо да постоје три технике скока удаљ из залета (према положају тела и кретању појединих делова): згрчна, увинућем и корачна;
– Линија одраза је ивица одскочне даске према јами за доскок и представља идеалну линију за одраз;
– Скакач настоји да постигне што већу брзину, а залет за ученике не треба да буде дужи од 10 – 12 трчећих корака;
– При одразу се замахује рукама, ноге су погрчене у фази лета, а дужина се може повећати активним избацивањем ногу у доскоку;
– Дужина скока зависи од технике, брзине залета и угла под којим се скаче;
– За дужину скока мери се последња тачка отиска ногу (или руку) скакача;
– Сви ученици у колони изводе скок док учитељ указује на уочене грешке, те подстиче и бодри ученике.
– Ако се час изводи на отвореном или у сали, онда се у зависности од бројности може одељење поделити на групе које изводе скок на “својим” залетиштима.
Б: Подсетити ученике на “скок преко јарка – потока”: формира се колона на одговарајућој удаљености од две размакнуте вијаче и вежба скок из залета једноножним одривом “преко јарка – потока”. Пошто сви из колоне заврше скакање, повећати размак између вијача (“јарак – поток буја”). Ученици који не прескоче (“упадну у јарак”) испадају из такмичења и са стране бодре другаре. Победник је онај ко остане последњи скакач.
0 Comments