А: *Час се може извести у сали, али ако постоји могућност увек је боље реализовати на отвореном: игралиште, двориште, парк …
– Ученицима, постројеним у врсту (пре трчања престројавање у колону по један), наводимо предстојеће активности и циљ вежбања.
– Кратке напомене: Истрајно трчање је по правилу дуже трчање лаганим темпом у трајању преко 20 минута. Рад руку и ногу је већ објашњаван и само их подсећамо да је тело мало нагнуто напред у карличном делу, кичма у неутралном положају, глава у продужетку, поглед у правцу кретања, руке повијене у лактовима се крећу напред – назад, прсти су благо повијени; Колена се ниже подижу, уз мало забацивање потколеница, ослањање на предњи део стопала, корак је средње дуг (према висини). Удах на нос и издах на уста, врше се на неколико корака.
– За почетак вежбања истрајног трчања, користимо деонице од по 5 – 10 минута, а све према моторичким способностима ученика. Између деоница лагано ходање 3 – 4 минута уз савете и разговор;
– Све време пратимо ток трчања (по могућству трчимо са ученицима), упозоравамо на евентуулне неправилности и подстичемо ученике.
Б: Елементарна игра „Шарена јаја“: Ученици кредом цртају “куће” (вијача, погодан објекат …), бројалицом одређују продавца и ђавола, остали су јаја. Продавац окупља јаја око себе и тихо, сваком јајету одређује боју. Ђаво прилази продавцу и разговара:
Ђаво: „Куц, куц!“ Продавац: „Ко је?“
Ђаво: „Ђаво са неба!“ Продавац: „Шта Вам треба?“
Ђаво: „Једно јаје!“ Продавац: „Које боје?“
Ђаво: „Црвене!“ (нпр.) Продавац: „Нема!“ (нпр.) Разговор се понавља.
Ако те боје има, пљесну се продавац и ђаво рукама, што је знак да јаје те боје бежи према кућици тражећи спас. Ако га ђаво ухвати, онда се мењају, у противном, поново бира јаје.
0 Comments