А: Најава наставне јединице и активности за главни део часа уз напомене на који начин ће се реализовати;
– Формирати прво врсту, па после команде “На десно” (или “На лево”, према условима) претворити у колону по један, испружањем руке напред направити међусобни размак који се мора поштовати у каснијем кретању;
– Трчање у колони по један уз промену ритма на знак пиштаљком: 1 кратак знак – лагано трчање, 2 кратка знака – средње брзо и 3 кратка знака – спринт. За стајање ради поправљања растојања у врсти и промену челног, можемо користити 1 дужи знак пиштаљком.
– Сви ученици у колони прате и држе ритам “вође” (први у колони) које чешће мењамо како би ученицима било занимљивије. На знак колона стаје и поправља се одстојање између ученика. Вежбе поновити неколико пута са паузама ради смиривања пулса.
Б: Елементарна игра “Врабац – врана”: Ученици подељени у две групе (“врапци” и “вране”) стају једна наспрам друге на линијама удаљеним око 10 м. Учитељ или ученик који је на поштеди изговара гласно слогове “вра – вра – вра… “, а све “птице” се за по корак (при сваком слогу) приближавају средини. На око 2 м или пре, изговара се цела реч “врабац” или “врана”. Чланови прозване екипе јуре и хватају другу екипу пре него што они побегну иза своје линије. Ухваћене воде и прикључују својој екипи, те се игра наставља, а побеђује она екипа која је на крају бројнија. Правило: Иза линије се не лови (хвата).
0 Comments