Са ученицима разговарати о томе које су паметне уређаје пронашли у својој околини.
– Како раде ти уређаји?
– Чиме управљају са њима?
– Умеју ли да управљају њима или њима управљају само родитељи.
– Због чега је то битно?
Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо поновити како се управља дигиталним уређајима.
На табли записати наслов који ће ученици преписати у свеске: „Управљање дигиталним уређјима”.
Упутити ученике да на страну 60 у уџбенику, на којој треба да ураде задатке: „Лавиринт” и задатак у коме треба да препознају и обоје паметне дигиталне уређаје.
Ученицима објаснити задатак са 61. стране, у коме треба да самостално нацртају знак за тачан или нетачан одговор када се прочита тврдња о паметним дигиталним уређајима.
Читати тврдње о паметним уређајима полако, једну по једну.
Са ученицима разговарати:
– На који начин управљамо дигиталним уређајима. преко даљинског управљача?
Неке од команди за даљински управљач за музичке и видео уређаје:
Уптити ученике да у својој свесци нацртају чиме могу управљати помоћу даљинског управљача у својој кући (тв, клима…).
Поделити ученицима (даљински управљач за тв) и упутити ученике да га зелепе у свеску и око њега нацртају уређаје којима у својој кући управљају неким даљинским управљачем.
Са ученицима разговарати о томе да ли се телефон може користити као даљински управљач. (Може, ако се на њега инсталирају посебне апликације. У неким случајевима може да замени обични управљач, а некада управља уређајима са велике удаљености ако су повезани интернетом.)
Игра: „Пренеси покрет”.
Игра је слична игри „Глувих телефона”, али се уместо речи преноси покрет. Направити групе од по 10 ученика. По једну групу изводити пред таблу, тако да стоје у колони. Овај пут порука креће од последњег ученика тако што му учитељ показује одређену комбинацију покрета коју други ученици не смеју да виде. Ученик понови тај покрет, а затим благо додирне раме следећег ученика који се окрене да би могао да види покрет који треба да пренесе даље. Покрет се преноси до последњег који изводи покрет (који је обично много другачији од оног на почетку), а затим први показује покрет који је био задат.
Мотивисати ученике да искажу утиске о реализованом часу.
😊– Веома сам задовољан/задовољна.
😐– Задовољан/задовољна сам, али могло би бити и боље.
😡– Нисам задовољан/задовољна.
Домаћи задатак
Ученицима задати да на листу блока нацртају како они замишљају робота. Уколико имају робота код куће, могу га донети следећи час.
0 Comments