- Најава наставне јединице: Учитељица/учитељ најављује час исправке писменог задатка. Објашњава да је циљ таквог часа увиђање и корекција грешака, као и покушај проналажења бољих језичких решења.
- Разговор о утисцима ученика што се тиче тема писменог и садржаја састава. Навођење ученика на самоевалуацију и давање прогноза могућих оцена.
-
- Коментарисање и анализа свих задатака, уопштено. Учитељица/учитељ би требало да саопшти анализу успешности израде писмених задатака и да изнесе општу оцену задатака. Анализира и у којој мери су ученици испунили захтеве који су пред њих постављени и сл. Она/он укратко наводи најчешће грешке, како у изразима и конструкцији реченице, тако и грешке у правилној примени правописних правила.
- Ученицима објаснити значење симбола који су коришћени за исправљање грешака. Неки од њих су:
Недостаје слово/слова, једна или више речи
Нови ред
Непотребна реч или део реченице (прецртати или ставити у заграду)
Напиши састављено
Напиши растављено
Ред речи у реченици (сваку реч обележити бројем 1, 2, 3)
Правописна грешка (подвучено)
Непотребни знаци (интерпункција)
- Читање и анализа састава, разноврсних по успешности. Ученици треба да чују разлику у квалитету састава и повежу је са датим различитим оценама. Пожељно је да сви ђаци који желе да читају састав, то и учине. Пожељно је и да учитељ/учитељица прочита макар један ученички састав, само да би указала/указао на значај изражајног читања за доживљај текста.
- Након сваког читања следи усмена анализа успешности састава на основу компонената које садржи. Сваки састав треба појединачно коментарисати и истаћи његове добре и лоше стране. Ученике треба наводити да сами пронађу решење за исправку својих грешака. Остали их слушају и износе своја запажања, дају предлоге и сугестије. Анализирати типичне правописне, граматичке и стилске грешке, које треба записати на табли и у свеске. Грешке анализирати по групама:
– естетски изглед задатка, уредност и читак рукопис;
– графичко обликовање слова (погрешно повезивање слова М, Л, Љ);
– неправилан редослед речи у реченици;
– грешке у интерпункцији;
– граматичке грешке;
– неправилно написане речи (слово Ј између О и И);
– писање речцa ЛИ и НЕ;
– погрешна употреба дијалекатских и некњижевних израза;
– недостатак пасуса (увод, главни део, закључак);
– садржајност реченица;
– богатство речника.
- Важно је издвојити и записати и лепе примере, садржајне реченице, квалитетне описе, као и нове речи и изразе.
После сваког прочитаног састава рећи оцену и образложити је.
0 Comments