Данас ћемо поновити и проширити стечена знања о ваздуху као делу природе.

Развити дискусију у којој се ученици подсећају да се ваздух налази свуда око нас, иако га не видимо. Подсетити их како су хладили своје дланове и лице и осетили ваздух.

Својства ваздуха: боја

Учитељица/учитељ са ученицима изводи неколико огледа ради утврђивања својстава ваздуха.

Оглед 2

Мању пластичну флашу у којој нема течности показати ученицима и питати шта се у њој налази. Потопити флашу у посуду са водом и склонити прст са грлића.

Шта се догађа? Да ли је флаша била празна или је унутра било нечег?

На место ваздуха ушла је вода. Зашто се ваздух није видео?

Ваздух је провидан, без боје.

Мирис

Усмерити пажњу ученика на фотографије чисте и загађене средине.

Ваздух нема мирис, али какав ћете мирис осетити у ваздуху када прођете близу аута, цвећа у парку или погрешно одложеног отпада? Који мирис ћете осетити ако уђете у пекару или кухињу у којој се пече хлеб? Од чега потиче мирис у ваздуху?

Ветар

Свескама машите поред свог лица. Шта осећате? Ваздух се креће. Приказати ученицима слику стабла које је повијено под налетом ветра.

Посматрајте следећу слику и објасните зашто је дрво у приказаном положају. Зашто се дрво повија? Шта носи лишће са грана и са земље? У ком смеру дува ветар? Када ће дрво бити повијено на неку другу страну? Шта још ветар може да покрене?

Човек има користи од ветра

Подсетити ученике да људи имају различите користи од ветра. Питати их како се креће једрењак, где су људи некада млели жито…

Извести закључак: Свим живим бићима је потребан ваздух. Човек, биљке и животиње дишу, па је зато неопходно да ваздух буде чист.

 Самосталан, стваралачки рад – Прављење ветрењаче од папира

Поделити ученицима материјал и упутство за рад (Прилог 2). Ученици могу радити и у пару. Уместо ученика повезати иглом и концем делове ветрењаче. Уколико неко заврши раније, може украсити и обојити своју ветрењачу. Када сви заврше, давати следеће инструкције:

Узми ветрењачу и држи је испред себе. Крећи се брже па спорије. Шта запажаш? Шта покреће ветрењачу?

Препорука: Било би упутно да и учитељица/учитељ направи одељењску ветрењачу како би је поставили на прозор учионице. На тај начин би ученици свакодневно могли да прате временске прилике и јачину дувања ветра, како код куће тако и у школи.

Домаћи задатак

Ученици треба да поставе своју ветрењачу на прозор и да наредних недељу дана посматрају и бележе у своју свеску када се ветрењача окретала (који је дан био, какво је било време).

Правимо ветрењачу од папира


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder