Данас ћемо ћемо утврдити стечена знања о својствима земљишта, изгледу околине и повезаности земљишта са осталим елементима природе.
Где се све земљиште налази? Које боје може бити? Које врсте земљишта знате? По чему се разликују? Од чега зависи да ли ће земљиште бити суво или влажно? Шта значи ако за неко земљиште кажемо да је растресито? Које земљиште најбоље пропушта воду, а које слабо или уопште не пропушта воду? Какво земљиште је плодно?
Повезаност земљишта и осталих елемената природе
Где се налази корен биљака? Зашто? Зашто је још земљиште корисно биљкама? Где живи кртица? Које још животиње живе или имају склониште у земљишту? Зашто? Којих користи човек има од земљишта? Да ли ти свакодневно користиш земљиште и како? Које послове људи обављају на њивама, воћњаку или у башти? Зашто људи обрађују земљиште?
Очување земљишта
Покренути разговор о добром, али и лошем утицају човека на земљиште. Водити ученике питањима како би изградили критички став, али и развили свест о одговорности коју човек има за очување чистоће околине и земљишта уопште.
Изглед земљишта
Укратко поновити и подсетити ученике да у изгледу земљишта у нашој околини уочавамо удубљења, равнице и узвишења. Навести називе неког облика рељефа из околине: планине, брда…
Квиз знања
Поделити ученике на неколико група. Објаснити правила и начин игре.
Иза сваког поља се налази сличица. Да би отворили неко поље, ученици морају дати тачан одговор на питање, а потом погађају шта се налази на сличици. Када дају тачан одговор и погоде шта је на сличици, добијају поен. Победник је група која освоји највише поена.
Самосталан стваралачки рад ученика – Мравињак
Ученици цртају мравињак са пуно детаља, ходника, завијутака, запослених мрава у покрету, хране коју носе. Користити линије различитих облика, дужина, дебљина. Рад се може цртати само графитном оловком па их учити и сенчење, а може се радити и дрвеним бојицама.
Домаћи задатак
Подсетити ученике да ће на следећем часу поновити оно што су учили о сунцу, ваздуху, води и земљишту.
0 Comments