Емоционална припрема – Вајање фигуре
Припремити или задати ученицима да спреме за овај час: глину, пластелин, ситно камење. Поделити ученике у групе по четворо. Сваки ученик у групи треба да направи по једну фигуру. То могу бити: украсни предмет, предмет за свакодневну употребу, накит, животиња.
Прегледати радове ученика. Кратко продискутовати о томе шта је заједничко за пластелин, глину и камење.
Данас ћемо учити о својствима земљишта и о повезаности између земљишта и животиња, биљака и човека.
Земљиште је део природе
Започети разговор питањима: Шта све чини природу? Где се налази земљиште? По чему људи и животиње ходају? Где је склониште мравима? Где живе кишне глисте и кртице? На чему расте храст? Где се налази корен липе?
Својства земљишта
Напомена: Учитељица/учитељ већ има припремљене различите врсте земље за посматрање или су ученици као домаћи задатак донели мало земље из парка, дворишта, саксије, са њиве.
Пратећи упутство из Уџбеника (стр. 49) цело одељење фронтално изводи огледе са земљиштем. Кад год нешто закључе, учитељица/учитељ то бележи на табли, а ученици у свеске.
Врсте земљишта
Подсетити ученике на материјале које су користили на почетку. Све је то део земљишта, као и ситан песак, земљиште које се обрађује и сл. По чему се разликују? Шта прво уочавате?
Постоје различите врсте земљишта.
Боја земљишта
Упоредите боје земље коју сте донели. Да ли су сви узорци исте боје? Које боје може бити земљиште? Да ли су сви каменчићи исте боје?
Земљишта се разликују према боји.
Растреситост земљишта
Објаснити ученицима појам растреситог земљишта. Искористити већ припремљену земљу (најбоље суви грумен земље) и измрвити га пред ученицима.
Питати ученике да упореде растреситост земље која се налази у саксијама за цвеће, глине и ситног песка. Усмерити поново пажњу ученика на илустрацију на којој је приказано како човек обрађује земљиште на њиви (Уџбеник, стр. 48). Објаснити да уситњавањем земље човек повећава растреситост земљишта и ствара боље услове за раст и развој гајених биљака.
Земљишта се разликују према растреситости.
Влажност земљишта
Свако земљиште упија воду и то му даје влажност. Од чега зависи колико ће земљиште бити влажно? Шта мислите, која земљишта воду задржавају дуже, а која краће? Хајде да проверимо путем огледа.
Извођење огледа
Пратећи упутство из Уџбеника на 49. страни ученици изводе оглед којим испитују влажност различитих врста земљишта (песак, глина, земља).
Заједнички закључити:
Нека земљишта дуже задржавају воду, а нека краће.
Нека земљишта слабо пропуштају и задржавају воду (глина).
Након огледа и заједнички изведених закључака питати ученике:
Да ли људи на глиновитом земљишту гаје биљке? Шта мислите, зашто? Која својства има глина? Које је земљиште најпогодније за гајење биљака?
Важност чистоће земљишта
Разговор о добрим и лошим примерима човековог деловања и понашања. Подстицати и развијати свест о личној одговорности људи за очување чистоће земљишта.
Задати ученицима да решавају задатке у Радној свесци на 24. страни.
Провера урађеног фронталним путем
Пребројавањем ученика који подижу руку може се утврдити број ученика који је тачно или погрешно решио задатке.
Уколико остане времена, ученици украшавају запис у свескама бојама и симболима.
Домаћи задатак
Украсити запис у свескама бојама и симболима.
0 Comments