Разговарам са ученицима о зими као најхладнијем годишњем добу и играма које су им омиљене на снегу. Подстичем ученике да образлажу зашто они воле или не воле зиму.
- Које дечје радости доноси зима?
- Опишите како изгледа ваша улица зими.
- Шта посебно волите да радите када падне снег?
- Које су вам омиљене зимске игре?
- Испричајте како се играте на снегу.
- Опишите како се осећате зими.
- По чему се зима разликује од других годишњих доба?
- Који се празници славе у току зиме? (Нова година, Божић, Свети Сава…) Подстичем ученике да опишу зиму у неколико речи. Речи записујем на табли, а ученици од њих пишу реченице у свеске. На пример: Зима је хладна, дуга, снежна, лепа, оштра, љута. Које све појаве су карактеристичне за зиму? Зими пада снег, дува ветар, штипа мраз, долази Деда Мраз, настаје Снешко Белић, природа се успава…
Ученици решавају укрштеницу. УКРШТЕНИЦА Питам ученике да наведу називе неких песама о зими. Ученици који знају неке стихове о зими и снегу могу да их изрецитују.Записујем наслов на табли, а ученици га записују у своје свеске.На овом часу ћемо читати песму о зими коју је написао Јован Јовановић Змај.Подсећамо се приче о животу Ј.Ј. Змаја https://youtu.be/LuUQQL4-qkk Запис у свескама: Јован Јовановић Змај – запис у свескама Ученици слушају и гледају видео запис Зимске песме. https://youtu.be/Z4F42NUC1tA Разговарамо о утиску песме:
- Шта вам се посебно допало у песми? Образложите зашто.
- Каква је осећања песма пробудила код вас?
- Који део песме је на вас оставио најјачи утисак?
- Испричајте шта сте замишљали док сте слушали изражајно читање песме.
Након разговора о непосредном доживљају, ученици отварају своје читанке Реч по реч на стр. 51, где се налази „Зимска песма” Ј. Ј. Змаја.
Ученици читају песму и подвлаче непознате речи. Упућујем ученике на то да прочитају стих у коме се налази непозната реч, па да покушају да одгонетну њено значење на основу контекста. Уколико нико не зна, онда ја објашњавам непознату реч.
Наставља разговор о песми:
- Зашто се каже да зима није лав?
- Због чега је деци важно да је снег навејао брег?
- Ко се највише радује зими?
- Како се деца играју на снегу?
- Са чиме пореде санке и клизаљке? Подсећамо се градива о коме смо причали:По чему знате да је овај текст песма? (Зато што је написана у стиху.) Један ред у песми зове се стих. Избројте колико „Зимска песма” има стихова.Ученици наизменично читају песму и на овај начин увежбавају технику изражајног читања/рецитовања.Домаћи задатак:
Ученици треба да напишу до 10 ртеченица о зими – као мали састав и да то илуструју.
0 Comments