Поновити народне песме: На крај села, Берем, берем грожђе, Зец копа репу, Киша пада. Ученици могу да понове песме како су их учили уз пратњу ритмичких удараљки. Све ове песме су настале у народу, преносиле су се с колена на колено, генерацијама. Не зна се ко је смислио текст ни мелодију.

Поред народне песме у народу се најчешће свира и игра. Играчи се најчешће држе за руке док плешу. Та формација се назива коло. Оно може бити затворено (у облику круга) и отворено (у облику полукруга). Човек који стоји на почетку кола води коло и назива се коловођа.

Једна од песама које смо до сада научили има реч коло у свом називу. Која је то песма? (Мамино коло.)

Данас ћемо научити и једну нову бројалицу, игру и народну песму која потиче из словачке традиције и културе.

Објаснити ученицима да су Словаци становници Словачке, али и становници Србије чије је порекло из Словачке. Они имају свој језик, културу, уметност и традицију.

Текст и ритам обрадити уз помоћ анимације или кроз изговор уз тапшање у дводелу наизменично учитељица/учитељ и ученици. Потом додати мали бубањ на наглашеном делу такта.

Поразговарати са ученицима о томе да ли су некада били у прилици да играју у колу или посматрају како други играју у колу. Ко је изводио музику у тим приликама? На којим инструментима? (Текст о хармоници и колу налази се у додатном материјалу припреме.)

Упутити ученике на стр. 55 и упознати их са новим инструментом који је најчешће пратња при извођењу народних песама и игара у колу.

Обрада словачке народне песме Песма у колу по слуху. Песма је погодна за обраду на отвореном простору за игру јер се може обрађивати тако што ученици стоје у формацији круга, а учитељица/учитељ седи у средини и изводи песму на хармоници или неком другом мелодијском инструменту.

Песму пева учитељица/учитељ у целини како би ученици осетили атмосферу песме. Могуће је песму пустити са ЦД-а.

Након разговора о утисцима, обрађујемо текст и ритам уз тапшање у дводелу наизменично учитељица/учитељ и ученици.

Текст није захтеван, а задатак је да ученици при извођењу користе имена другова и другарица из одељења.

Мелодију усвајамо певањем мањих фраза наизменично учитељица/учитељ и ученици или уз помоћ инструментала.

ИГРА

У КОЛУ

Мелодију можемо увежбати и тако што ученици стоје у формацији кола. Бројалицом одредимо ученика/-цу који/која стоји у центру. Он/она пева почетна два стиха тако што изговара име друга/другарице са којим би да игра у колу. Ученик који је на тај начин позван улази у центар, хвата се под руку с оним ко га је позвао и док сви заједно певају преостала четири стиха у строфи, они се врте укруг (према приказу у уџбенику на стр. 54). За то време остали ученици стоје у месту и тапшу у ритму дводела. Ученик/-ца остаје у центру и игра се наставља.

Док слушају песму, ученици треба да размисле и одговоре: Ко је у песми коловођа? (Понедељак.)

Које слово предводи коло у азбуци? (Слово А.)

Поређајте месеце у години у колу. (Јануар, фебруар…)

Ко је кец у том колу? (Децембар.)

Од чега још може настати коло? (Од сати у дану, имена по азбучном реду, назива животиња поређаних по азбучном реду, планета…)

 


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder