А: 

– Уколико не постоји вежбалиште са залетиштем и јамом са песком, час реализујемо у сали, у дворишту, на игралишту… На асфалту и бетону никако.

– Ако имамо јаму са песком, онда су ученици, за почетак док траје демонстрација, у врсти или полукругу, а потом у колони на залетишту. Учитељ или напреднији ученик демонстрирају скок удаљ из залета згрчном техником.

– Ако час реализујемо на отвореном онда  на тлу обележимо једну дужу линију (канап/вијача), а у сали користимо једну од постојећих линија.

– Напомињемо да постоје три технике скока удаљ из залета (према положају тела и кретању појединих делова): згрчна, увинућем и корачна.

– Линија одраза је ивица одскочне даске према јами за доскок и представља идеалну линију за одраз.

– Скакач настоји да постигне што већу брзину, а залет за ученике не треба да буде дужи 10–12 трчећих корака.

– При одразу се замахује рукама, ноге су погрчене у фази лета, а дужина се може повећати активним избацивањем ногу у доскоку.

– Дужина скока зависи од технике, брзине залета и угла под којим се скаче.

– За дужину скока мери се последња тачка отиска ногу (или руку) скакача.

– Сви ученици у колони изводе скок док учитељ указује на уочене грешке, те подстиче и бодри ученике.

– Ако се час изводи на отвореном или у сали, онда се у зависности од бројности може одељење поделити на групе које изводе скок на „својим” залетиштима.

 

Б:

– Елементарна игра ластишом „Ко воло, ко воли…?”: У већи, раширени ластиш, стане група деце држећи ластиш затегнут око чланака/колена или већ по договору. Једно од деце гласно пита: „Ко воли, ко воли… колаче?” Пошто сви воле, онда остају унутра. Када он упита за нешто што је ружно за јело, онда сви брзо искачу. Ко последњи остане запетљан у ластиш је губитник и мора или чекати док остали играју или добија једно слово имена непопуларне животиње (магарац, твор…). Напетост се повећава када онај ко пита одуговлачи или после нпр. речи „колач” дода и „од блата”. Ако неко искочи без разлога, такође је губитник.

 

ЗАВРШНИ ДЕО (5 МИН.)

– У слободном коментарисање активности.

– Задатак: подсетити се, пронаћи информације о светским и српским рекордерима у скоку удаљ за следећи час.

– Спортски поздрав за крај часа и организован одлазак са вежбалишта.


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder