Играмо игру:
ИГРЕ ЗА СТИМУЛАЦИЈУ ЧУЛА
1) Ученик добровољац стане испред табле, леђима окренут од својих другара. Један ђак изговара његово име. Када добровољац погоди ко је изговорио његово име, они мењају места и игра погађања се наставља.
Које сте чуло користили да бисте препознали ко је изговорио ваше име?
2) Ученик стоји на истом месту, а учитељица/учитељ производе различите звуке, које дете треба да погоди. Звуци могу бити: цепање папира, сипање воде из чаше у чашу, шкљоцање хемијском оловком, листање књиге, лупкање по клупи, пуцкетање прстима, звиждање, шкрипање кредом, тапшање, ударање две дрвене оловке и сл.
Које сте чуло користили да бисте разликовали звуке?
3) Једном ученику везати очи. Прилазе му другари које он треба да препозна тако што ће их опипати рукама.
Које сте чуло користили да бисте препознали другаре?
4) Један ученик стаје испред одељења, а остали га посматрају један минут. Тај ученик излази из учионице, а учитељица/учитељ поставља питања:
Које боје су му панталоне? Да ли има везан реп? Да ли има патике или сандале? Које боје му је мајица? Које сте чуло користили да бисте знали одговор на питања?
5) Добровољцу се ставља повез преко очију. Онда погађа само по мирису понуђене ствари: кафу, кесицу чаја, пасту за зубе, вегету, бибер, парфем, сапун и сл.
Које сте чуло користили да бисте по мирису открили ствари?
6) Добровољцу се ставља повез преко очију. Онда погађа само по укусу понуђене ствари: шећер, со, лимун, јабука, чипс, смоки и сл. (свако дете му може дати залогај своје куповне ужине).
Које сте чуло користили да бисте открили коју намирницу једете?
Данас ћемо обновити шта смо научили о чулима, како их користимо и колики је њихов значај у нашем животу.
Прочитали смо текст о Брајевој азбуци. Данас ћете ви створити сличан текст, али од штампаних слова ћирилице. Радићете у паровима и користити материјал који сте донели. Потребно је да од: кукуруза, пасуља, пиринча, сунцокрета, пшенице, зрна кафе направите једну кратку реч до пет слова. Пре него што почнете да радите, потребно је да изаберете реч, коју ћете онда на картону прво написати обичном оловком крупним словима. Затим се договорите које зрневље ћете лепити. Лепите слово по слово, тако што преко сваког слова прво нанесете лепак, а на њега пажљиво лепите једно по једно зрно.
Паровима оставити довољно времена за решавање задатка.
Након што истекне време предвиђено за рад, парови показују своје радове. Парови размењују радове без гледања и само пипањем покушавају да открију залепљену реч. Остали ученици дискутују о решењима, износе своје мишљење о раду, трудећи се да истакну и добре и лоше елементе онога што су њихови другови урадили. Рад у пару је веома важан облик рада, јер се њиме подстиче солидарност, комуникација, толеранција и сарадња.
Најуспешније радове изложити на одељењском паноу. Било би добро да сви ђаци погледају и упореде изложене радове како би уочили и похвалили оне који им се највише допадају.
Самостално решавање задатака, уз проверу, фронталним путем.
Ученици се упућују да пажљиво погледају знаковни језик у Уџбенику (стр. 63) и да затим пренесу свом пару неку поруку. Касније мењају улоге. Учитељица/учитељ развија дискусију да ли им је било тешко да пренесу поруку, колико им је времена требало, који је језик лакши за споразумевање.
0 Comments