Ток активности:

 

  1. активност – Игра „Покварени телефони“

Наставник шапне поруку ученику до себе, који шапатом, то што је чуо, пренесе оном до себе и тако до краја круга. Последње дете наглас каже поруку коју је примило. Упореде се прва и последња порука. Како се десило да је дошло до грешке у преносу поруке?

  1. активност – Прича о жирафећим и змијским ушима

Наставник чита причу о ушима жирафе и змије .

Змија Жишка има уши које се често и лако запуше. Кад не чује добро, помисли да други причају лоше ствари о њој. Зато, не размишљајући много, она напада како би се одбранила. Кад схвати да није имала разлога за свађу, љути се на себе и на друге. Жирафа Добрила пак има веома добар слух. Уши су јој толико осетљиве да чује не само шта други говоре, већ и шта им се дешава у срцу. Сви ми имамо и једне и друге уши. Којим ушима слушамо зависи од много ствари − да ли смо љути, незадовољни, повређени, колико желимо оно што не можемо да добијемо. Како вам се допала ова прича о змијским и жирафећим ушима? Припремила сам и једне и друге уши и сада ћу вам показати, а ви изоштрите слух.

  1. активност – Рад у свесци и размена

У свесци ученици имају нацртане начине слушања змије и жирафе према себи и према другима.

Нпр. Ја вам причам нешто што сматрам да је важно. Окрећем:

  • Змијске уши ка себи. Баш сам глупа, зар не примећујем да сам им досадна!
  • Змијске уши ка ученицима: Срам вас било, нисам ја досадна него сте ви глупи!
  • Жирафеће уши ка себи: Када ви причате тихо, ја вас не чујем добро, и мислим да говорите нешто ружно о мени, па сам тужна. Не љутим се ни на вас, а ни на себе!
  • Жирафеће уши ка ученицима: Да ли сам вам сметам? Можда желите да будете мало насамо? Поента: Да ли сте уочили разлику када слушамо змијским, а када жирафећим језиком?
  1. активност – Слушање различитим ушима – рад у свесци

У свесци прочитају стихове о ушима, а затим наставник каже реченицу: „Не могу више да слушам ову галаму! Ученици прво стављају змијске уши.

  • Окренуте наставнику: Шта је наставнику? Ала је љута, нервозна, бесна! Бележе у свеску.
  • Окренуте себи: Шта ми фали? Опет смо бесни, неваљали! Бележе у свеску.

Стављају жирафеће уши.

  • Окренуте наставнику: Шта наставник жели/осећа? Бележе у свеску.
  • Окренуте себи: Шта осећају, желе када им наставник овако каже? Бележе у свеску.

Коментар наставника: Да нисмо скинули змијске уши, оне би нас одвеле у свађу и прекид комуникације, док би нас жирафеће уши водиле ка разумевању (Осећања, потребе, жеље)

  1. активност – Жирафећи договор – рад у свесци

Наставник предлаже договор да од сада користе само жирафеће срце и уши, али да за то морају имати неки знак, поруку, начин, како ће се подсећати да су жирафе. Ученици дају предлоге, а затим усвојени предлог бележе у своју свеску као „Жирафећи договор“

  1. активност – Евалуација  

Ученици исказују свој утисак о квалитету радионице заокруживањем одговарајућег знака. Кратка дискусија о оцењивању.


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder