Ученицима поделити материјал са задацима као са IQ теста.

Објаснити начин рада.

Водити разговор са децом о томе шта значи бити паметан и због чега је то важно.

Истаћи да се на енглеском паметан каже „смарт”.

Доћи са ученицима до одговора на питање ко све може бити паметан и могу ли предмети и уређаји бити паметни (сатић смартић, паметни телефон и паметни телевизор, паметна табла…).

Истаћи циљ часа и најавити наставну јединицу: Данас ћемо учити о паметним дигиталним уређајимима.

Записати наслов на табли, а ученици га преписују у свеске: „Паметни уређаји”.

Упутити ученике на страну 56 у уџбенику.

Посматрати са ученицима, анализирати и коментарисати слику и  текст о играчкама на батерије са даљинским управљачем.

Поставити питања ученицима, наводећи их на уочавање битне карактеристике: тога да се неке играчке и предмети покрећу помоћу батерија и да можемо управљати њима, , уз то што већина тих играчака и предмета не памти команде и не служи за слање порука.

Упутити ученике на страну 57 у уџбенику и подсетити их да се као паметни дигитални уређаји најчешће спомињу сат, телефон, таблет, рачунар и телевизор.

Залепити у свеску слику из .

Посматрати са ученицима, анализирати и коментарисати.слику.

Који су предуслови за комуникацију помоћу дигиталних уређаја?

Који дигитални уређаји су „паметниˮ и има ли, уопште простора да, у овом контексту, говоримо о памети?

Омогућити ученицима да поделе своја искуства када су у питању видови комуникације са дигиталним уређајима и без њих. Упознати ученике са могућностима комуникације на релацији човек–дигитални уређај (паметни фрижидер, машина за прање веша, клима-уређај).

Упутити ученике на садржај страница 58 и 59 у уџбенику и са њима разговарати о томе који уређаји у дому могу да се контролишу помоћу другог паметног уређаја.

Поставити питања ученицима, наводећи их на уочавање битне карактеристике да ти уређаји увек имају везу са интернетом или другим уређајем. Ако у кући имамо више паметних уређаја можемо, и кућу назвати „паметном кућом”.

Ученицима дати задатак да у свесци нацртају како замишљају „паметну кућу”.

Пратити рад ученика и коментарисати њихове цртеже наводећи ученике да кажу које су то особине њихове куће које је чине да „паметном”.

Питати их да ли им се допао овакав начин учења и која су им питања била нејасна.

Домаћи задатак

Упутити ученике да са родитељима разговарају о томе да ли у њиховој околини има „паметних уређаја” и да запишу њихове називе.

ЗАПИС ЗА СВЕСКЕ:


Маја Динић

Маја Динић

Моје име је Маја Динић. Учитељица сам у ОШ “Франце Прешерн“ на Миљаковцу од 2002. године. Изнад свега волим што сам мама две одрасле тинејџерке са којима стално нешто ново научим.

0 Comments

Оставите одговор

Avatar placeholder